יש לנו בעיות פריון – מה עושים?

הריון ופוריות בדיקת הריון

כבר מספר חודשים של ניסיונות כניסה להריון חלפו ועדיין לא מופיעים 2 קווים בערכת הבדיקה. חודש אחר חודש אתם מתאכזבים. הסביבה הקרובה מתחילה להציק, כולם שואלים מה קורה… אתם לא רוצים ילדים? הסבתות לוחצות הן כבר מחכות לנכדים. נראה כי מסביבכם כולן בהריון, השכנה, החברה הטובה ואפילו האחות הצעירה. רק אצלכם לא קורה כלום. בעיות פריון הן נפוצות, וניתנות לפתרון טבעי.

בעיות פריון – איך ממשיכים מכאן?

בעיות פריוןחשוב לדעת כי, כ- 15% מן החפצים להרות נתקלים בקשיים. סיכוייו של זוג פורה להרות בחודש שבו קיימו יחסים בזמן הביוץ הינם כ- 30-35% בלבד. כ- 80% מן הזוגות יהרו תוך שנה של ניסיונות. מתוך 20% הנותרים, מחצית יהרו בשנה השנייה. כלומר, לאחר שנתיים של ניסיונות להרות, רק 10% מן הזוגות יצטרכו לפנות לעזרה בהגשמת משאלתם להפוך להורים. מתוכם, רק כ- 5% יוותרו ללא ילדים ( אם לא יפנו לעזרה).

המסקנה המתבקשת מן הנאמר לעיל, הינה כי בדרך כלל טיפולי הפוריות נועדו לקצר את טווח הזמן שייקח לבני הזוג להשיג הריון ספונטני. כיוון שבארץ קיים לחץ סביבתי שלא ניתן להתעלם ממנו ומשפיע קשות על רמת הלחץ של בני הזוג, רבים פונים לטיפול מוקדם יחסית ומקבלים טיפולים מיותרים ואף מסוכנים שטומנים בחובם תופעות לוואי רבות שחלקן ימשיכו ללוות את האישה גם בטווח הארוך וישפיעו על בריאותה ואיכות חייה.

ביוץ

חשוב לזכור כי קודם כל, כדי להרות חשוב לקיים יחסי מין וכמובן לקיים אותם בזמן הנכון, זמן הביוץ. במחקרים שנערכו נמצא כי, הסיכוי הגדול ביותר להרות הינו מקיום יחסי מין כיומיים לפני הביוץ. אישה מבייצת כ- 14 יום לפני מועד הווסת הבא.

כדי לא לפספס את המועד ועל מנת "לקלוע" ליום המדויק, רצוי להקפיד ולקיים יחסי מין החל מן היום ה- 10 למחזור במשך שבוע, לפחות פעם ביומיים (כמובן שהנחייה זו מתאימה במצב שבו האישה נהנית ממחזור ווסת סדיר. ניתן גם לעקוב באמצעות ערכת ביוץ שניתן לרכוש ברשתות הפארמים ובבתי המרקחת. לאחר שתעקבו באמצעות הערכה מהו מועד הביוץ המדויק תוכלו לכוון בחודשים שלאחר מכן. ניתן גם להיעזר בטבלת מעקב חום (BBT).

לאחר שנה של ניסיונות מומלץ לפנות לייעוץ.

גילה של האישה

בנוסף לכל הנאמר, חשוב להדגיש כי הגורם החשוב ביותר הקובע את מידת הסיכוי של הזוג להרות, הינו גילה של האישה. כבר בגילאים 30-35 חלה תחילת הירידה ביכולתה של האישה להרות. בהגיעה לגיל 35, קיימת עוד ירידה משמעותית, מעל גיל 40 קיימת ירידה תלולה בסיכוייה של האישה להרות. נדיר ביותר מצב שבו אישה שחצתה את גיל 45, תהרה מן הביציות שלה.

ניתן להסיק מכך, כי במקרה שבני הזוג צעירים ולא ידועה בעיה מיוחדת, יתכן כי כדאי להם להמתין בסבלנות להריון ספונטני וטבעי. כמובן ניתן להשתמש במעקב חום, בדיקות ביוץ ביתיות, מעקב הפרשות צוואר הרחם ולקיים מעקב אחר מחזור הווסת. זאת כדי להשתדל לקיים יחסי מין בימים בעלי פוטנציאל הפוריות הגבוה ביותר.

במקרה שהאישה חצתה את גיל 40, לא כדאי שתמתין שנה לפני שתפנה לייעוץ.
כמובן, בכל מקרה שבו קיים חשש לגבי בעיות פריון של אחד מבני הזוג, ללא כל קשר לגיל, אין טעם להמתין, רצוי מיד לפנות לייעוץ.

בעיות פריון והגורמים להם

ניתן לחלק את הזוגות אשר נתקלים בקושי להרות למספר תתי קבוצות, בהתייחס לגילם וסיבת אי הפוריות. בהתאם לחלוקה ניתן לבצע הכללות ולתת המלצות.

א. אי פריון מסיבה מורכבת וידועה-טיפולי פוריות מערביים

הריוןזהו מצב שבאופן חד משמעי מומלץ ביותר להשתמש בטיפולי פוריות מערביים. מצבים רפואיים שונים דוגמת: חצוצרות חסומות או ספירות זרע נמוכות ביותר מחייבים טיפולי IVF.
קיימים מקרים שניתן לשפר מדדי זרע: תנועה, מורפולגיה וכמות באמצעות צמחים סיניים ותוספים מותאמים.
חשוב להדגיש שגם בטיפולי IVF מומלץ לשלב טיפולי רפואה סינית: כדי לשפר את סיכויי ההפריה ולהקל על תופעות הלוואי של הטיפול ההורמונאלי האינטנסיבי. הדבר הוכח במחקרים אמפיריים בינלאומיים.

ב. אי פריון מינורי

אי פריון מינורי הינו בעיות שונות כגון: ספירת זרע מעט נמוכה, ביוץ לא סדיר, אנדומטריוזיס קל ובעיית חוסר איזון הורמונאלי קלה.

אצל נשים צעירות, במקרה של אי פריון מינורי ניתן להשתמש ברפואה סינית או שיטות טיפול טבעיות אחרות. כאשר יש בעיית אי פריון מינורית אצל נשים מבוגרות, ניתן להשתמש בטיפולי פוריות מערביים או לשלב בין רפואה סינית ורפואה מערבית.

בעיות מסוג זה נוטות לעכב כניסה להריון. בבעיות אלו ניתן לטפל בשיטות שאינן פולשניות: תזונה, רפואה סינית או איקקלומין (Clomifene). נשים מבוגרות המשתייכות לקבוצה זו עשויות לשפר את סיכוייהן להרות באמצעות שימוש ברפואה סינית, כליווי ותמיכה לטיפולי הפוריות המערביים.

ג. שילוב של גורמים מינוריים או גורמים בלתי מאובחנים

בעיות פוריותבמקרה שזוג מנסה להרות לאורך תקופה ולא קיימים גורמים פתולוגיים ידועים אצל אף אחד מבני הזוג, ייתכן כי קיים כאן מצב משולב של מספר גורמים מינוריים שהצרוף של כולם ביחד, מונע את השגת ההיריון המיוחל ויוצר בעיות פריון.

מבחינה סטטיסטית, כאשר קיימים שני גורמים מינוריים, הצרוף שלהם עשוי להוריד את פוטנציאל הפוריות באופן כל כך קיצוני, עד כי שיתכן כי באופן תאורטי הזוג יצליח להשיג הריון רק לאחר 7 שנים של ניסיונות.
כאשר קיימים 3 גורמים מינוריים, השילוב ביניהם עשוי לגרום לכך שבאופן תיאורטי יצטרכו להמתין 40 שנה, עד להשגת הריון !!!
בטיפולי רפואה מערביים, לא נעשה טיפול בגורמים המינוריים, אלא עוקפים את הבעיה ותהליך ההפריה מתבצע במעבדה (IVF).

חשוב להבין כי בבעיות אי פריון מסיבה ידועה ומורכבת, טיפולי הפוריות המערביים הינם חיוניים ובלעדיהם לא ניתן להשיג היריון. אבל, במקרים שבהם בעיית הפוריות היא מינורית, התועלת שבשימוש בטיפולי פוריות מערביים, אינה שקולה כנגד הסכנות ותופעות הלוואי הכרוכות בשימוש בהם.
לעומת זאת, בטיפולי פוריות שמתבצעים בשיטות של הרפואה הסינית, בעיות מינוריות זוכות למענה מצוין, ולא פחות חשוב, רפואה סינית מתייחסת לגוף באופן הוליסטי, כך שקיימת התייחסות בו זמנית למגוון הבעיות המינוריות שמונעות מבני הזוג להרות.

במקרה שצירוף הגורמים שמונע כניסה להריון נמצא רק אצל אחד מבני הזוג (למשל, מחזור ווסת לא סדיר, אנדומטריוזיס קל, בעיה הורמונאלית כמו רמות לא מספקות של LH), אזי קרוב לוודאי כי על פי האבחנה הסינית יקבע כי כל הגורמים מקורם בחוסר איזון בסיסי , שמותאם לאחד או יותר מן הסינדרומים הסיניים.

לדוגמא, אבחנה סינית עשויה לקבוע כי קיימת חולשה של kid yin + yang שמוביל לתקיעות דם. במקרה זה הפרוטוקול הטיפולי שיקבע יתמקד בחיזוק kid yin + yang ובהנעת דם. כמובן שמטפל מיומן ישנה את מינוני הצמחים השונים בפורמולה וגם את הצמחים עצמם, בהתאם לזמנים ולתהליכים השונים במחזור הווסת.

במקרה שצרוף הגורמים המינוריים שמונעים השגת הריון נמצאים אצל שני בני הזוג, יהיה צורך לטפל בשניהם.

ד. אי פוריות מסיבה בלתי ידועה

במצב שבו לא נמצאת סיבה ברורה לבעיית הפוריות, אך הזוג אינו מצליח להרות במשך שנתיים (בארצנו הקטנטונת, כבר לאחר כשנה של נסיונות) רופאים מציעים לעבור טיפולי פוריות מערביים, זאת למרות שאין כל ממצא שעשוי להצביע על הסיבה המדויקת בגינה לא מושג הריון. כאשר זוג משתייך לקבוצה זו מומלץ דווקא לפנות לטיפולים ברפואה סינית שבאמצעותה ניתן לאבחן, לטפל בהצלחה ואף להשיג את ההיריון המיוחל.

ניקח לדוגמא, אישה בת 29, שעל פי הסינדרומים הסיניים סובלת מחולשה של kid yin. אשה זו, אם לא טופלה, כמובן שגם בגיל 34, עדיין תסבול מחולשת kid yin, וזו אף תחמיר. כמובן שאישה כזו אינה מצליחה להרות. המטפל ברפואה סינית יכול לאבחן את הסיבה בכלים של הרפואה הסינית ולטפל באישה. כך שבמקרים שבהם הרפואה המערבית לא הצליחה להצביע על הסיבה המדויקת לבעיית הפוריות, אפילו לאחר 5 שנים של ניסיונות של בני הזוג להרות, רצוי לפנות למטפל ברפואה סינית, מומחה בגניקולוגיה שיוכל לסייע לבני הזוג, זאת לפני שמנסים את האופציה ההורמונאלית המערבית.

נשים שחצו את גיל ה-40, ואינן מצליחות להרות מסיבה בלתי ידועה (למעט גיל) יפיקו תועלת משילוב טיפולים מערביים וסיניים. מתוך תקווה כי באמצעות הטיפולים ברפואה סינית יוכלו לשפר את סיכויי הצלחת הטיפול המערבי שהם יחסית נמוכים ביותר בגילאים אלו.

כאבי הריון - אמא ותינוקניתן לסכם ולומר כי פוריות הינו תחום שבו הן לרפואה המערבית והן לרפואה הסינית יש מה לתרום. לעיתים לא יהיה מנוס משימוש ברפואה מערבית, בפעמים אחרות ניתן יהיה להשיג תוצאה אופטימאלית (נקרא לילד בשמו: "תינוק") באמצעות טיפולים סיניים בלבד ולעיתים השילוב ביניהן יספק את התוצאה האופטימאלית.

אם אתם מתקשים להיכנס להריון, פנו אליי עוד היום! לפרטים נוספים לקביעת פגישת אבחון התקשרו אלי עכשיו לטלפון
052-8728526

לקביעת תור ולייעוץ טלפוני מלאו את הטופס ואחזור אליכם

מאמרים אחרונים

WhatsApp chat
Call Now Button