זהירות מתח גבוה – על סכנות הסטרס ואיך מטפלים בו

 SMS 1 –

מיכל אני יודעת שאת מאוד עמוסה אבל אני ממש אודה לך אם תקבלי את נועה לטיפול בדחיפות.
יש לה מבחן  ממש חשוב בעוד שבוע, היא לא מצליחה להתרכז וללמוד מרוב לחץ וכמובן שמשגעת את כולנו…
אני יודעת שאת תוכלי לעזור לה

 2 SMS  למחרת הטיפול (נועה הבת)

מיכל תודה !
אני מרגישה הרבה יותר טוב.
אני אחרי שנת לילה טובה.
התעוררתי והצלחתי לארגן את החומר לבחינה.

SMS 3 ׁ (נועה כותבת לאחר הבחינה)

"מיכל את אלופה !
הצלחתי ללמוד לבחינה כמו שצריך. הייתי לגמרי רגועה ומפוקסת.
אין לי ספק שזה בזכותך.
תודה רבה!"

************

המתח הזה…

אמנם אנחנו לא רואים אותו אבל בדיוק כמו שאומרים, כשהוא כאן הוא כל כך מורגש שממש אפשר לחתוך אותו בסכין. כי כשאנחנו מתוחים ולחוצים, אי אפשר להסתיר את זה, הסטרס מתבטא בכל תגובה, מחשבה ופעולה שלנו ולמרבה הצער משפיע גם על בריאותנו.

אז מובן שבעידן תזזיתי שלנו, הציפיה להשאר בהלך רוח רגוע ושלו אינה עומדת רב הזמן  במבחן המציאות, אולם כשהמתח הופך להיות המצב הכרוני בו אנו נמצאים כל הזמן, אנו משלמים על כך גם בבריאותנו שכן הגוף שלנו אינו בנוי לתפקד כך לאורך זמן.

מהם הנזקים הנגרמים לנו ממצבי מתח ולחץ נפשי?

כשמדברים על נזקי המתח (סטרס) הכרוני מתכוונים להשפעתם הפיוזיולוגית והרגשית.

במישור הפיזיולוגי – כשהגוף נמצא במצב של לחץ הוא למעשה מצוי במצב של כוננות מוגברת בה מערכות מסויימות מתפקדות בשיאן ואילו מערכות אחרות נכנסות ל"הולד" ופועלות באופן חלקי בלבד. כשמצב זה מתמשך לאורך זמן, הוא מביא לירידה משמעותית ביעילות המערכת החיסונית והיכולת להתמודד עם זיהומים, ולעלייה בסיכוי לחלות במחלות לב וכלי דם, מחלות עיכול ואף גידולים ממאירים.

במישור הרגשי – מצב של סטרס ולחץ מתמשך גובה מאיתנו מחיר נפשי גבוה, פוגם ביכולתינו להתמקד, להתרכז וגם להנות ובשורה התחתונה  – מוריד באופן דרסטי את איכות חיינו.

מתח ולחץ נפשי – איך מטפלים ביעילות?

כיום, כל שיטות הרפואה מכירות בחשיבותה של בריאות הנפש הן כבעלת ערך בפני עצמה והן כתנאי לבריאות הגוף.  הרפואה הקונוונציונלית מציעה סוגים שונים של תרופות להשגת רגיעה נפשית אולם רבים נרתעים מלצרוך אותן, בין היתר בשל תופעות הלוואי הכרוכות בהן.

כמטפלת גוף נפש אני כמובן רואה חשיבות רבה לטיפול ברובד הרגשי – נפשי ומנסיוני, הפתרון הטוב ביותר שניתן לתת למטופל יהיה תמיד אינדיבידואלי, ייחודי והוליסטי .

כל אחד מאיתנו הוא עולם שלם, מושלם ומורכב וגם כשהסימפטומים דומים, שיטת טיפול שעזרה למטופל אחד, לא בהכרח תביא לתוצאות דומות אצל אחר. מסיבה זו אני תמיד מתחילה את הטיפול באבחון מקיף ומעמיק על פי מספר שיטות, ובכל שלב במהלך הדרך, אני בוחנת את תוכנית הטיפול ובמידת הצורך עושה בה שינויים והתאמות.

הרפואה הסינית מתאימה מאוד לטיפול במצבים של מתח ולחץ נפשי מאחר וכל נקודת דיקור בגופנו וכל אחד מצמחי המרפא בהם השיטה עושה שימוש, נותנים מענה הן לרמה הגופנית והן לרמה הרגשית-נפשית.

מאחר והדיקור הסיני מביא להפחתת הורמון הקורטיזול, המופרש בגוף מצבי סטרס, הוא לרוב יביא להקלה סימפטומטית מהירה ואף מיידית עוד לפני שיטפל בבעייה מהשורש.

לדיקור אני מוסיפה פורמולות הומיאופתיות מותאמות באופן אישי וכן מלווה את המטופלים בהמלצות לנשימה מודעת ולעיתים גם לשינוי תזונתי תומך.

כלים נוספים לטיפול במתח ולחץ

הטיפול בתמציות פרחי באך הינו יעיל מאוד להחזרת האיזון והשלווה במצבים של לחץ נפשי. התמציות מתאימות לטיפול במצבים שונים של מצוקות נפשיוות ובהם: חרדות, פחדים, דכדוך ודיכאון, רגישות יתר, אפטיות וחוסר עניין בחיים, תחושת בדידות, חוסר סבלנות, רגזנות יתר, רגשות שליליים, מחשבות טורדניות ועוד.

מנסיוני, התאמת תמצית פרחי הבאך, בהמשך לאבחון מקיף ויסודי, מביאה לתוצאות מצויינות אצל המטופלים הן כשהסימפטומים בגינם הגיעו אלי הם פיזיים ועל אחת כמה וכמה כשהפניה הינה על רקע רגשי.

טכניקות נוספות בהן אני נעזרת בטיפול במתחים ולחצים הינן אייפק, ביואורגונומי ותטא הילינג  –שיטות המאפשרות לי להגיע ולטפל ברמה העמוקה בה נמצא מקור הבעיה. באייפק אני מתבססת על תגובת השריר לאיבחון מדוייק של מקור החולשה, הרגישות או הקושי. בעזרת תטא הילינג אני מתשאלת וסורקת אנרגטית את המטופל ומציפה את הבעיה לרמה המודעת.  לאחר מכן, בהסכמתו, אנו מתחילים בטיפול עצמו בו אנו משחררים את האמונות המגבילות שמעיקות עליו וחוסמות אותו בחייו.

הביואורגונומי מסייעת גם היא לאבחנה המדוייקת ולטיפול יעיל.

לסיכום, מתח ולחץ נפשי הוא מצב מוכר שמרביתנו סובלים ממנו בתקופה זו אחרת בחיינו. אולם אם אתם מרגישים מועקה הנמשכת יותר משבועות ספורים, אם אתם חיים בתחושה של מתח ולחץ מתמיד,  אם הדאגות לא מניחות לכם להרדם, לישון, להתרכז ולתפקד – דעו שלכל התופעות האלו יש טיפול יעיל שיכול לשנות את איכות החיים שלכם מהקצה אל הקצה בתוך זמן קצר.

Sleeping giant panda babyזה מה שכתבה לי למחרת הטיפול, ענת שהגיעה לטיפול עקב לחץ ומתח:

איזה כיף לי
שיש לי אותך בחיי,
ישנתי טוב בלילה – וההרגשה הכללית ממש טובה!

לצערי, בעידן שלנו אנשים רבים חיים במתח מתמיד וכבר לא זוכרים איך הדברים יכולים להראות אחרת. חשוב לי לומר לכם שאפשר לשנות את זה ואני יכולה להחזיר לכם את השלווה והרוגע ולאפשר לכם לחיות יותר בקלות ובנועם.
לפרטים נוספים דברו איתי ואשמח לעזור – מיכל – 052-8728526

לקביעת תור ולייעוץ טלפוני מלאו את הטופס ואחזור אליכם

מאמרים אחרונים

WhatsApp chat
Call Now Button