מיחושים בחצר האחורית – על הקשר בין כאבי גב למשקעים רגשיים

כאבי גב תחתון גבר

כאבי גב תחתון גבר

אנחנו אמנם לא רואים אותו אבל הוא תמיד נמצא שם בשבילנו ותמיד אפשר להשען עליו ולסמוך עליו שיתמוך בנו בכל מצב. כן, זהו הגב שלנו, המשמש כחצר האחורית של הגוף והנפש שלנו וככזה הוא סופג ומכיל את כל המתחים, הלחצים והמטענים שאנו מדחיקים ומסתירים מהעולם. מה אפשר לעשות עם כאבי גב בעצם?

אז מה קורה בחצר האחורית של הרגשות המודחקים?

הגב מייצג עבורנו חוסן, יציבות ותמיכה ומכאן גם מקור הביטויים "לתת גב", "גב חזק" ו"לגבות". הגב הוא גם המקום שמאחוריו אנו שמים את עברנו ובדיוק כמו שכאשר איננו רוצים לראות דבר מה אנו דוחקים אותו לאחור ומסובבים אליו את הגב, כך גם את הרגשות המודחקים שלנו אנחנו דוחפים לכיוונו של הגב.

לחלקי הגב השונים ישנן משמעויות שונות מהבחינה הרגשית:

  • עמוד השדרה – עמוד השדרה האחראי על יציבותנו הפיזית הינו סמל למידת יציבתנו המנטלית, עמידותינו בקשיים ויכולתינו להתגמש ולהסתגל לשינויים.
  • הגב התחתון – אזור הגב התחתון מקושר לערכים הבסיסיים שלנו, לאמונות שלנו לגבי קבוצות ההשתייכות שלנו – המשפחה, החברים, הקולוגות וליחסינו עם הסובבים אותנו. כאבי גב תחתון יכולים להעיד על מחסור באהבה ובתמיכה מהסביבה, על אכזבות מקשרים אישיים וגם על פחדים וחרדות קיומיות.
  • מרכז הגב – חלקו האמצעי של הגב, מאחורי מקלעת השמש, הוא האזור המסמל את היחס שלנו לעצמנו וכאן אנו מרכזים תחושות שליליות שלנו כלפי עצמנו כמו כעס, בושה, תסכול ואכזבה. כאבים באזור מרכז הגב יכולים להעיד על קשיים שאנו חווים בקבלת החלטות, וגם על תרנות יתר ועל חוסר הערכה עצמית.
  • הגב העליון – הגב העליון מייצג את הכבוד העצמי שלנו ואת הדרך שבה אנו עומדים ומציגים את עצמנו מול העולם. זהו המקום בו אנו מרכזים רגשות מודחקים של מבוכה, דחייה ובושה. כאבי גב עליון קשורים פעמים רבות לניתוק מהרצונות הפנימיים שלנו, קשיים בביטוי עצמי מול אחרים ותרנות וצורך בריצוי.
  • הכתפיים  – מייצגות נשיאה בעומס ובאחריות והכאבים באזור הכתפיים יכולים לייצג אי רצון לשאת באחריות או תחושה שהאחריות אינה מתחלקת בצורה הוגנת.
  • הצוואר – הצוואר מסמל את הגמישות שלנו ואת היכולת שלנו להסתכל לצדדים ולראות כל דבר מכמה כיוונים. כאבי צוואר עלולים להצביע על חוסר גמישות, על עקשנות ועל פחד להסתכל למציאות בעיניים.

כאבי גב דיקורכאבי גב וטיפולם בראיה הוליסטית

הרפואה המערבית הקונוונציונלית נותנת לכאבי גב מענה בכמה רמות – בין אם בכדורים  למניעת כאבים, בין אם בפיזיותרפיה ובין אם בהתערבות כירורגית כמו למשל במקרים של פריצת דיסק.
לעומתה, הרפואה ההוליסטית מסתכלת על כאבי הגב בראיה של גופנפש וכאשר מגיע אלי מטופל שכל בדיקות ההדמיה שלו תקינות אני בודקת כיוונים נוספים כמו הצטברות של לחצים ומתחים וטראומות רגשיות מודחקות.

*****

הנה כמה מהמקרים שאני נתקלתי בהם:

כאבי גב תחתון

נילי, בת 62 הגיעה אלי כשהיא סובלת מכאבי גב תחתון.  נילי סיפרה שהיא סובלת מכאבי גב תחתון כבר חצי שנה והמצב הולך ומחמיר. היא קיוותה להשיג הקלה בשיעורי הפילאטיס ובעיסויים. אבל לצערה של נילי, הכאבים רק המשיכו להחמיר .למרות שנילי היתה אשה לא צעירה היא היתה בכושר מצויין וכאבי הגב הגבילו אותה מאוד בחייה. מסתבר שאמה בת ה- 88 של נילי מאוד התדרדרה מבחינה גופנית וקוגנטיבית ונילי נאלצה להתמודד עם המורכבות והקשיים שמצב כזה מביא עימו. דאגה למקום מתאים לאמה, מטפלים ועוד. התמודדות עם מתח ולחץ נפשי ורגשי וכן עומס רב. מבחינה רגשית נילי תיארה כי היא חשה סוג של "פרידה" מן האמא החזקה והחדה שהיא הכירה, אמא שתמיד כיוונה אותה, ליוותה אותה והיוותה סוג של גב ובטחון מכל הבחינות.
טיפלתי בנילי באופן משולב ומקביל במספר שיטות: שיאצו, דיקור וכן טיפולי גופנפש: אייפק, ביואורגונומי, אקסס קונשסנס וריקול הילינג. כבר בטיפול הראשון היתה הקלה משמעותית ולאחר 3 טיפולים נוספים.
כאבי הגב נעלמו ומאז לא חזרו.

כאבי גב כתוצאה מחרדות כלכליות

כאבי גב טיפולאבי, בן 37 הגיע אלי כשהוא סובל מכאבי גב תחתון אחרי שכבר ביקר אצל מספר רופאים שלא ראו שום דבר חריג בבדיקות שעבר. במהלך האבחון שערכתי לאבי בשיטת אייפק עלה נושא של דאגות כלכליות ואבי סיפר שאכן אשתו התפטרה כדי להתחיל בעסק עצמאי והוא חושש שלא יעמוד בכך שעליו לשאת בתקופה הקרובה לבדו בכל האחריות לפרנסת המשפחה.

כאבי גב במשך 30 שנה

גיל, מנהל בכיר בן 45 סבל במשך שנים רבות מכאבי גב ועבר כבר את כל המומחים ובדיוקת ההדמיה האפשריות. גם על טיפולים אלטרנטיביים גיל לא פסח והוא ניסה פיזיותרפיה, עיסוי, דיקור, רפלקסולוגיה ואפילו שיטת שחיה מיוחדת הידועה כמסייעת במקרים של כאבי גב.
ערכתי לגיל אבחון מקיף והשתמשתי בין היתר בשיטת אייפק ככלי אבחוני המזהה רגישויות וטראומות רגשיות עפ"י תגובת השריר. מהבירור עלה כי בגיל 14 וחודשיים חווה גיל ארוע רגשי קשה ביחסיו עם אמו ומאז הוא סובל כמעט כל הזמן מכאבים בגבו. לאחר שמצאנו את המקור הרגשי התאפשר לגיל לאוורר את הטראומה ולנקות את המשקעים שלה ובהמשך לכך נעלמו כאבי הגב שלו ומאז לא חזרו.

כאבי גב בעקבות טראומה חוזרת

צחי, בן 35, הגיע אל הקליניקה וסיפר כי בחודש האחרון הוא סובל מכאבי גב חמורים. בבירור שעשינו עלה לי נושא של אבל וכששאלתי אותו על מה הוא מתאבל סיפר שלפני 6 שנים אביו, אליו היה מאוד קשור, נפטר במפתיע ובשל שירות מילואים הוא לא הספיק להגיע להפרד ממנו בבית החולים. בהמשך לכך הוא עד היום הוא נושא עימו רגשות אשמה ומעולם לא הצליח להתאבל עליו ולפרוק את רגשותיו בבכי.
אלא שהכאב התחיל רק בתקופה האחרונה ולכן היה לי חשוב מה קרה בחודשים האחרונים שעורר את הטראומה. מסתבר שכחודש קודם נפטרה אשתו של חבר לעבודה. צחי לא הצליח להגיע לניחום האבלים ושוב חזרו רגשות האשמה שהרגיש כלפי אביו. לאחר שהצפנו את המקור לכאבים צחי הצליח לשחרר את הטראומה המודחקת ומאותו יום נעלמו כאבי הגב שלו.

כאב גב עליון בעקבות טראומה מלידה

אפרת הגיעה אלי עם כאב גב ממוקד בנקודה מאוד ספציפית בגב שאחת המשמעויות הנפשיות שלה – היא "צורך לחוש מוגן". בדקתי "אנרגטית" ממתי הכאב התחיל ועלה לי קשר ללידה.
שאלתי את אפרת מה קרה לה בזמן הלידה והיא סיפרה כי כשאמה עמדה ללדת אותה המיילדת היתה צריכה ללכת, התווכחה עם האם, לא הסכימה להשאר ואמרה לאם –"תתאפקי". רק במזל אביה נחלץ לעזרה ותפס את התינוקת, אפרת, רגע לפני שנפלה את תוך הדלי.
לאחר טיפול אחד בדיקור אפרת שלחה לי הודעה "הי, הייתי חייבת לספר לך שהגב בשיפור אדיר!!"

*****

איזון כאבי גבאז אם גם אתם סובלים מכאבי גב צוואר או כתפיים, בין אם באופן רציף וכרוני ובין אם לסירוגין, וגם אם כבר עברתם בדיקות והכל נמצאת תקין מבחינה פיזית חבל שתמשיכו לסבול ממוגבלות בתנועה ולהשלים עם הפגיעה באיכות חייכם. במקרים רבים כאבי הגב נובעים מטראומה רגשית שנספגה בגוף ולא שוחררה  ולכן רק אבחון הוליסטי וטיפול המשלב בין כלים לגוף ולנפש יכולים להגיע למקורה העמוק של הבעיה ולהביא לריפויה המלא מהשורש.
אני מזמינה אתכם להגיע אלי לאבחון וטיפול: נזהה את המקור לכאבי הגב שלכם ונתאים לכם טיפול שיעלים אותם.

לקביעת פגישת אבחון ולפרטים נוספים התקשרו אלי עכשיו לטלפון 052-8728526 ואשמח לסייע לכם!

לקביעת תור ולייעוץ טלפוני מלאו את הטופס ואחזור אליכם

מאמרים אחרונים

WhatsApp chat
Call Now Button