חיים ומוות ביד הלשון – לשון ברפואה הסינית

אישה מוציאה לשון

היום, במסגרת הכנס השנתי השני של ה-ICCM, זכיתי לשמוע את הרצאתה המאלפת של ברברה קירשבאום.
שמה של קירשבאום ידוע לכל מטפל ברפואה סינית בעולם המערבי. היא נחשבת למומחית מספר אחת במערב בתחום אבחנת הלשון וכתבה את אטלס אבחנת הלשון המצוין.
המילה "זכיתי" לא נבחרה באופן אקראי.

אישה מוציאה לשוןאחד הדברים הנפלאים ביותר בכנסים של ה- ICCM (ואני מרשה לעצמי לומר "כנסים", לשמחתי זהו כבר הכנס השני), הוא המפגש הבלתי אמצעי עם הדמויות המרכזיות כיום בתחום הרפואה הסינית במערב. אלו האנשים שעומדים מאחורי הספרים שליוו ומלווים כל אחד מאיתנו המטפלים מיום הלימודים הראשון ולאורך כל שנות העבודה שלנו כמטפלים בתחום המופלא של הרפואה הסינית.
אני חייבת להתוודות ולומר כי הגעתי להרצאה ללא ציפיות מיוחדות ובליבי חשבתי: מה כבר ניתן לומר על לשון שלא נאמר?
להפתעתי ולשמחתי כבר בדקות הראשונות של ההרצאה גיליתי כי טעיתי ובגדול.

קירשבאום היא מרצה רהוטה ומאורגנת שעוסקת בתחום הרפואה הסינית כבר 30 שנה. היא בעלת אוסף מרשים של 30,000 תמונות של לשונות. ההרצאה כולה לוותה בשקופיות של תמונות של לשונות ממרפאתה של ברברה, ובחלק מן המקרים נראו גם לשונות המטופלים לפני ואחרי הטיפול. מרבית הפונים אליה לטיפול הם חולים הסובלים מגידולים, בעיות לבביות ועוד בעיות מורכבות הדורשות ניסיון וידע רב.

בחלקה הראשון של ההרצאה קירשבאום התייחסה לאבחנת הלשון הסטנדרטית, זו שכל תלמיד שנה א' ברפואה סינית לומד: התייחסות לחלקה העליון של הלשון: צבע, צורה, לחות וסימנים מיוחדים. גם בחלקה הראשון של ההרצאה שכביכול התייחס לאבחנה הסטנדרטית היה לכולנו מה ללמוד. חלקה השני של ההרצאה התייחס לורידים התת לשוניים ה- sub lingual veins. רובנו למדנו כי יש לבדוק האם יש נוכחות של ורידים תת לשוניים וכי הם מצביעים על סטגנציה של דם. ברברה חברה לפרופסור סיני שערך מחקר אדיר על לשונות ולמדה כיצד להתייחס לורידים באופן הרבה יותר מפורט וכך להשיג מידע רחב ביותר על מצבו של המטופל.
קירשבאום לימדה אותנו כיצד להתייחס לפרמטרים שונים המאפיינים את הורידים:
אורכם, מידת נפיחותם, נימיות שיוצאות מהן וכו'.
הודגם לנו כיצד לשון שנראית בתחום הסביר בחלקה העליון, מגלה תמונה מורכבת ומלאה של סטזיס דם בחלקה התחתון. לטענתה של קירשבאום רק ב- 10% מן המקרים הקשים ניתן יהיה לראות ביטוי של סטזיס דם שיודגם בצבע גוף הלשון. הכלי המדויק והיחיד לצורך אבחנת סטזיס דם הינו הסתכלות על הורידים התת לשוניים.
ברברה סיפרה כי מטופלים רבים ששמעו עליה מגיעים אליה, מוציאים את לשונם ומבקשים כי תאבחן את מצבם, כי שמעו שהיא "המומחית" לאבחנת לשון. ברברה הדגישה כי היא אינה עושה זאת. מטפל סיני לעולם ייקח בחשבון את כל הפרמטרים: דופק , לשון, אבחנת גוף, סימפטומים וכל דבר שיכול לסייע בקריאת מצבו של המטופל. בשום אופן לא ניתן להסיק מסקנות על סמך הסתכלות בלשון בלבד.

ברברה היא מרצה נפלאה ובעלת אוצר ידע אדיר.
היא אינה שוקטת על שמריה גם כיום היא נמצאת בקשרי מחקר עם שני אונקולוגים בכירים וממשיכה לפתח את תחום אבחנת הלשון.
אני בטוחה שכל אחד ואחד מן המטפלים שהאזינו להרצאתה זכה להעשרת ידיעותיו בתחום אבחנת הלשון. אני נשארתי עם טעם חזק של עוד.
אין ספק שאשמח לשמוע אותה שוב ואכן תפגשו אותי בסדנת האומן של קירשבאום במסגרת ה- ICCM.

פורסם גם ב http://www.sinit.co.il/review.aspx?id=41

לקביעת תור ולייעוץ טלפוני מלאו את הטופס ואחזור אליכם

מאמרים אחרונים

WhatsApp chat
Call Now Button