פסוריאזיס – איך להתגונן כשהעור עוטה שריון קשקשים?

הם מקבלים מימון לחופשה בים המלח לפחות פעם בשנה כדי לשכב בשמש ולהשתזף במשך שבוע שלם. אבל אין מה לקנא בחולי הפסוריאזיס, המחלה הזו מלווה אותם בכל רגע ולכל מקום ונכון לעכשיו הרפואה המודרנית עוד לא מצאה איך לרפא אותה.

meccanismo di sviluppo dela psoriasiאז מהו פסוריאזיס?
פסוריאזיס (ספחת) היא מחלה אוטואימונית דלקתית כרונית שבה הגוף מזהה בטעות את תאי העור כתאים עויינים ותוקף אותם. כתוצאה מכך מופיעים על עור הגוף כתמים בצבעי אדום או סגול ותאי העור מתחלפים בקצב מואץ (עד פי 27 יותר מהר מאשר באופן רגיל) והתאים המתים מצטברים על פני העור בצורת יובש וקשקשת בצבע לבן- כסוף. קיימים מספר סוגי פסואריזיס שונים שכל אחד מהם מתאפיין בנגעי עור ספציפיים.
המחלה גורמת לחולים בה לסבל רב הן מבחינה אסתטית והן בשל רגישות העור והגרד שלעיתים מתלווה לנגעים. בנוסף, בכ-5% מהמקרים תלווה המחלה גם בדלקת מפרקים.
מחלת פסוריאזיס אינה מדבקת וככל הנראה הנטיה לחלות בה הינה תורשתית.

מהם הגורמים לפסוריאזיס?
תורשה – למרות שעדיין אין לכך אישור מדעי מובהק ישנה הסכמה גורפת שלתורשה יש חלק משמעותי בסיכוי להתפרצות המחלה. מרבית חולי הפסוריאזיס יודעים לדווח, על קיום של המחלה בקרב בני הדורות הקודמים במשפחתם.
זיהום – הפסוריאזיס הינו תהליך דלקתי שמקורו בהיווצרות של זיהום בגופנו. תאי הדלקת המגיעים לשכבת העור העמוקה בשילוב עם ריבוי כלי הדם הנמצאים בה הם שיוצרים את הכתמים האדומים האופייניים למחלה.
מתח נפשי – היום כבר ידוע שמצב של סטרס נפשי תורם באופן משמעותי להתפרצות של התקפי פסוריאיזס ובמקרים רבים הם גם הגורם המביא להתפרצותה הראשונית של המחלה.

איך ניתן לטפל בפסוריאזיס?
נכון להיום הטיפול הקונוונציונלי בפסוריאזיס מתרכז בהקלה סימפטומטית בזמן ההתקפים וכולל מריחת קרמים ומשחות להרגעת העור, וחשיפה לאור השמש או לקרניים אולטרא סגולות. במקרים חריפים יותר ניתן גם טיפול תרופתי הכולל ברוב המקרים גם סטרואידים המדכאים את פעילות מערכת החיסון של הגוף.

לעומת זאת, הרפואה האלטרנטיבית, הדוגלת בהסתכלות הוליסטית ובריפוי מהשורש של המחלה, מתמקדת בזיהוי הגורמים לפסוריאזיס במטרה להביא להקלה ואולי אפילו למצב של מניעה מוחלטת של הישנות ההתקפים.

כאמור, הקשר שבין המצב הנפשי להתפתחות מחלת הפסוריאזיס והישנות התקפיה כבר הוכח מדעית ואינו מוטל בספק. כמי שמאמינה בכל מאודי בקשר שבין בריאות הגוף לבריאות הנפש אני מחפשת את הקשר הרגשי – נפשי שבין האדם לבין המחלה אותה הוא נושא. פעמים רבות שריון הקשקשים שהעור עוטה על עצמו במצב של פסוריאזיס הינו למעשה השלכה של מצב נפשי בו אדם, בשל הפחד להפגע, מסתגר בתוך עצמו ונמנע מפיתוח יחסים ויצירת תקשורת הדדית עם האנשים הסובבים אותו.

כמטפלת גוף ונפש אני מחפשת את המקור לאותה תחושת פגיעות עמוקה וחזקה באמצעות כלים ושיטות שונות ובהם אבחון על פי הרפואה הסינית וכלים נוספים של גופנפש כשיטת אייפק, ביואורגונומי ועוד.
באמצעות הכלים, הידע  והנסיון שלי אני יודעת לאבחן מצבים של חוסר איזון גופני או נפשי המביאים להחמרה במצב הבריאותי ולהתפרצוית של התקפי פסוריאזיס. לאחר האבחון אני נעזרת בדיקור כדי לפזר הצטברויות של חום ולחות במערכת העיכול ולשחרר חסימות בזרימת האנרגיה בגוף. בכך מאפשר הטיפול הזנה מלאה ותקינה לתאי העור וניתן מענה הן לתופעות האקוטיות – בשהגת הטבה מהירה במצב הפריחה והן במניעה של התפרצויות נוספות בהמשך.
אני משלבת בתהליך גם התאמת צמחי מרפא התורמים להרגעת העור ולהפחתת הדלקת הפנימית.
כמו כן אני ממליצה למטופל על תפריט תזונתי מיוחד ללא מזונות חריפים ומטוגנים וללא קפה ואלכוהול העלולים להחריף את הפריחה והגרד.

עוד כלים בהם אני נעזרת בטיפול בפסוריאזיס הם תמציות פרחי באך המסייעות להרגעה ולשחרור מתחים וכן לעיתים גם תטא הילינג, דמיון מודרך ו-NLP המסייעים אף הם בחיזוק הנפש ובהשגת שלווה פנימית.
אז אם כמו מאות אלפי ישראלים אחרים גם אתם סובלים מפסוריאזיס, חשוב שתדעו שישנם טיפולים היכולים לשפר באופן משמעותי את איכות חייכם, להפחית את כמות ההתקפים ועוצמתם ובמקרים מסויימים אף למנוע את הישנותם לחלוטין.

דוגמא לטיפול

בת 34 פנתה אלי לאחר לידה רביעית. היא פנתה אלי מכיוון שבאותה תקופה היא עמדה על סף סיום ההנקה לבתה הרביעית בת תשעת החודשים.
מנסיונה, בפעם הקודמת שהפסיקה את ההנקה החלה התפרצות מאוד קשה של פסוריאזיס איתו היא "חיה" כבר למעלה מעשור.
המטופלת חששה מהישנות החרפה של הפסוריאזיס שתמיד היא משתדלת לשמור "על אש קטנה".
בפגישה הראשונה ערכתי לה תשאול מקיף, התייחסתי לתזונה שלה, לאורח החיים שלה, לסימפטומים שונים מהם היא סובלת בנוסף לפסוריאזיס.
ערכתי אבחנת דופק ואבחנת לשון סינית וכן בדקתי "רגישות מרידיאנים" במישוש.
התייחסתי גם לבדיקות הדם שלה ולאספקטים רגשיים בחייה.

בטיפול הראשון –

טיפלתי בדיקור, התאמתי לה תזונה אנטי דלקתית ספציפית על פי סוג הדם שלה, עם דגשים מעולם הרפואה הסינית.
התאמתי לה גם פורמולה הומוטוקסיקולוגית לצד תוספים מתאימים.

מהפגישה השניה ואילך לצד הדיקור שילבתי גם כלים שונים מתחום הגופנפש:

אייפק, ביואורגונומי, תטא הילינג, פרחי באך ועוד.
המטרה היתה למצוא את השורש לפסוריאזיס ממנו היא סבלה.
מצאנו ברקע נושאים של "פרידה" וקשיים רגשיים נוספים הנלווים אליה ומאוד משמעותיים בחלק גדול ממחלות העור ובפסוריאזיס בפרט.
עבדנו על ההתמודדות שלה והפרשנות שלה לנושאים אלה.
כמובן שבהנקה יש סוג של "פרידה" ולכן בגמילה הקודמת של בנה ה-3 מן ההנקה, הפסוריאזיס התפרץ בצורה כל כך משמעותית.
נפגשנו במשך מספר שבועות לצורך פגישות טיפוליות זאת במקביל לגמילה מהנקה שהמטופלת העבירה את בתה.
לשמחתה –
הגמילה עברה חלק לגמרי וגם עורה נותר חלק (:
מעבר לכך ההתמודדות שלה עם נושאים רבים בחייה הפכה ל"זורמת" ונינוחה הרבה יותר ממה שהיתה רגילה בעבר.

—-

אשמח לעזור לכם כפי שעזרתי למטופלים רבים שסבלו בדיוק כמוכם מפסוריאזיס בעברם.
לפרטים נוספים ולקביעת פגישת אבחון ראשונית
התקשרו אלי עוד היום ואשמח ללוות אתכם בדרך להחלמה ולאיכות חיים.

מוזמנים לפנות עוד היום:

– מיכל 052-8728526

לקביעת תור ולייעוץ טלפוני מלאו את הטופס ואחזור אליכם

מאמרים אחרונים

WhatsApp chat
Call Now Button