הכנה להריון – כמה זמן צריך להכין את הגוף לפני ההיריון?

נשים הריון ופוריות

נשים הריון ופוריותאת מתכוננת להרות, ובוודאי כבר שמעת ויותר מפעם אחת עד כמה חשוב לשמור על אורח חיים בריא במהלך ההיריון: לאכול על פי תפריט מגוון ומאוזן, להימנע מעישון ומאלכוהול וגם ממזונות מסוימים כמו סושי ובשר נא, להקפיד על פעילות גופנית ברמה המתאימה לך, לצמצמם את צריכת הקפה ולהתרחק ככל שניתן מרעלים המצויים בסביבתך. כל זאת במטרה לתת לתינוק שלך את ההתחלה הטובה ביותר ולספק את הסביבה האופטימלית להתפתחותם התקינה של מוחו ושל אבריו הפנימיים. אבל מה השלבים לפני הכניסה להריון, האם חשבת על הכנה להריון?

רוב הזוגות המנסים להרות, אינם מודעים לכך שהתקופה הקריטית להתפתחות תינוקם ולבריאותו בעתיד, מתחילה עוד לפני הכניסה להריון. בשלב בו נוצר הזרע והביצית מבשילה. כן, עוד לפני ההפריה, ישנו חלון הזדמנויות הנמשך בקירוב שלושה חודשים, במהלכו ניתן ממש "לתכנת" את פוטנציאל ההתפתחות של התינוק ובריאותו העתידית של האדם שהוא יגדל להיות, זאת  באמצעות התנאים שנספק לזרע ולביצית. לכן הכנה להריון היא חשובה מאין כמוה.

כנשים, רובנו מאוד מודעות לכך שאיכות הביציות שלנו יורדת ככל שאנחנו מתבגרות, ועמה יורדים גם הסיכויים להפריה ולהשתרשות תקינה ברחם. אך מרבית הנשים אינן יודעות שיש ביכולתן להשפיע על איכות הביציות שלהן, בכך שיצרו לזקיקים המבשילים שלהן סביבת התפתחות בריאה. מדובר כאמור בחלון הזדמנות בן 90-100 ימים בהן הביצית, שעדיין לא הגיעה לבשלות מלאה, משתנה, גדלה ומתכוננת לרגע הביוץ.

בתקופה זו בריאותה ומידת פוריותה של הביצית נתונה להשפעתם של מספר גורמים בגופך ובהם:

זרימת הדם וחמצון נאות

זרימתו של דם עשיר בחמצן אל אזור השחלות היא תנאי לשמירה על בריאותן של הביציות המצויות בהן. ירידה בזרימת הדם יכולה להיגרם כתוצאה מחוסר בתנועתיות, מהתייבשות ומהיווצרות של דם סמיך מהרגיל.
לכן, כדי לשמור על זרימת דם טובה, הקפידי לשתות בכל יום לפחות 8 כוסות מים ועשי לך הרגל להתחיל את היום בשתייה של 2 כוסות מים. הכי פשוט להניח בקבוק פקוק ליד מיטתך וכך להתחיל בוקר של בריאות.
בנוסף, אם אינך עושה פעילות גופנית באופן קבוע – זה הזמן להוסיף מרכיב של תנועה לסדר היום שלך.  ריצה, הליכה, שחיה, ריקוד או יוגה – זו הדרך שלך להבטיח זרימת דם טובה לכל הגוף וגם לאזור השחלות.
דרך נוספת להבטיח זרימת דם תקינה לאיברים הפנימיים שלך, היא באמצעות טיפול בדיקור שמטרתו להזרים דם לרחם ולשחלות ולאזן את בריאותך הכוללת. הטיפול "יעורר" את מחזור הדם שלך וימריץ את זרימתו.

איזון הורמונלי

דיקורשמירה על האיזון ההורמונלי חשובה מאוד לבריאות הביציות והיא תנאי הכרחי לתהליך ביוץ סדיר, להשתרשות של הביצית ברחם ולהריון מלא ותקין. אולם בעידן בו התזונה שלנו בדרך כלל לא אידאלית, הסביבה שלנו מכילה רעלים וזיהומים וסדר היום שלנו לחוץ, דחוק וקדחתני, נשים רבות מתקשות לשמור על האיזון ההורמונלי שלהן וזה מתבטא הן במצב רוחן והן בבריאותן הפיזית.

אז מה ניתן לעשות כדאי להחזיר את האיזון ההורמונלי שלך?
הקפידי לשתות רק מים  נקיים ומסוננים וצמצמי את החשיפה למזון, ובעיקר לבשר המכיל הורמונים. בנוסף, תוכלי גם להיעזר בשיטות שונות מתחום הרפואה המשלימה כמו למשל דיקור ושימוש בצמחי מרפא, הידועים כאפקטיביים מאוד בהשבת האיזון ההורמונלי במהירות, ביעילות ובאופן בטוח.

תזונה

הכנה להריון אוכל בריאהכנה להריון קשורה באופן הדוק לתזונה. למזון שאת אוכלת בשלושת החודשים שלפני הכניסה להריון יש השפעה מכרעת על התפתחותו ובריאותו של התינוק שלך. זאת משום שבמהלך התקופה שבה הזקיק מבשיל לביצית הוא זקוק לחומרי הזנה בריאים ומגוונים.

  • בין המאכלים שמומלץ להרבות באכילתם בתקופה זו: ברוקולי, זרעי דלעת, זרעי שומשום, ג'ינג'ר, כורכום ודגים – דג סול וסלמון.
  • מאכלים מהם מומלץ להימנע בתקופה זו: קפאין (קפה, תה שחור, קולה), סוכר, משקאות ממותקים, מזונות מעובדים ושומן טראנס.

כמו כן מומלץ מאוד להימנע מעישון, תמיד, ועכשיו במיוחד, אז אם ממילא תכננת להפסיק לעשן בהריון – עשי זאת כבר עכשיו כי זה משמעותי לבריאות העובר שלך.

מתח

להיות אישה ובפרט אישה המתכוננת להיכנס להריון מציב אותך מראש בעמדה שבה את אחראית להרבה מאוד תהליכים שקורים במקביל בחיים שלך, מה שאומר שאת חשופה כעת ליותר לחצים ומתחים מהרגיל. כיום, הרפואה כבר יודעת להגיד שהמתח אינו בא לידי ביטוי רק מבחינה נפשית ורגשית אלא שיש לו גם היבטים פיזיולוגיים מדידים. כשרמת המתח עולה הגוף מתחיל להפריש הורמונים ובהם קורטיזול ופרולקטין, והם יוצרים תגובות שרשרת שונות במערכות שבגוף ובין היתר גם משפיעים על מידת הפוריות שלך.

לכן, אם את לקראת הריון, מאוד חשוב שתפחיתי את המתח בחייך. תני לכך עדיפות גבוהה בין אם בהורדת הילוך ובהוספת זמן למנוחה, לקריאה, לבילוי או למדיטציה ובין אם בטיפול שיעזור לך להשיג רגיעה ואפילו ניקוי רגשי עמוק יותר – בשיטות כמו  NLP דמיון מודרך ופרחי באך.

ומה לגבי הגבר?

תאי הזרע בגוף הגבר מתחדשים כל הזמן ומשך תקופת ייצורם נעה בין 70 ל-80 יום. בתקופה זו חשוב להקפיד על תזונה מאוזנת ובריאה ומומלץ להימנע מעישון ולצמצם את צריכת הקפאין והאלכוהול. זאת על מנת לספק את התנאים הטובים ביותר הנחוצים להתפתחותם של תאי זרע בכמות ובאיכות המרבית.

הכנה להריון – נקודות לסיכום

אם את מתכננת הריון בקרוב, השמירה על בריאות התינוק שלך מתחילה עוד לפני ההפריה המיוחלת, בחלון הזמן בו הביצית שלך מבשילה לקראת הביוץ.
בתקופה זו יש לך את האפשרות "לתכנת" את ההתפתחות של התינוק שלך, ממש מההתחלה, בכך שתצרי את התנאים הטובים ביותר, להבשלת הביצית שממנה הוא יווצר.

הכנה להריון זוג עם תינוקאם את מתכננת הריון בשנה הקרובה זה הזמן לאמץ מספר המלצות לאורח חיים בריא יותר: שתי כראוי, אכלי בריא, עסקי בפעילות גופנית באופן קבוע והשתדלי להימנע ממתחים ולחצים.

הבריאות שלך חשובה, ובתקופה הקרובה אפילו יותר מתמיד –  אז אם את מתכננת הריון בשנה הקרובה, אשמח להיות שם בשבילך ובשביל התינוק העתידי שלך!
הכנתי בשבילך סדרת סרטונים מיוחדת שמראה את הדרך הטבעית וההוליסטית לטיפולי פוריות – לחצי כאן להרשמה

לקביעת תור ולייעוץ טלפוני מלאו את הטופס ואחזור אליכם

מאמרים אחרונים

WhatsApp chat
Call Now Button