דיאטות צום מסייעות להזדקנות בריאה יותר (Anti-Aging) ושיפור במערכת החיסונית – עדויות מחקריות חדשות

Gesundheitאנו נמצאים בפתחו של האביב, זמן של פריחה והתעוררות בטבע סביבנו וגם בתוכנו. רבים מאיתנו חשים צורך לנקות את הבית, להפטר מחפצים מיותרים, לשנות הרגלים שכבר אינם משרתים אותנו, אמונות שמגבילות אותנו ולהשיל מעלינו גם קילוגרמים מיותרים שבטוח אינם נחוצים לנו..
אחת השיטות הותיקות, היעילות והנפלאות ביותר לצורך התחלת תהליך של ירידה במשקל, היא טיפול בצום.

פרופ' לונגו וצוותו מאוניברסיטת דרום קליפורניה פרסמו מחקר חדש שמראה כי לצום יתרונות מעבר להשפעה על משקל, אלא שהוא מהווה גם דרך נפלאה לסלול עבורנו את הדרך להזדקנות בריאה, ולא פחות חשוב, שיפור ויעול בעבודתה של המערכת החיסונית.
במאמר זה מוצגים עיקרי הדברים ומסקנותיו של פרופ' לונגו וצוותו, כפי שהובאו בירחון: MEDICALDAILY (על ידי הבלוגרית: סמנתה אולסון)

Sellerieדיאטות צום אינן משמשות אך רק לצורך דיטוקס או מטרות של הורדה במשקל. כיום ניתן לראות עדויות ראשונות לכך שהן יוצרות באופן טבעי תאים חדשים ומגינות על מערכת החיסון. חוקרים מאוניברסיטת דרום קליפורניה פרסמו בירחון המקצועי: Cell Stem Cell כמה ממסקנותיהם החדשות לגבי הזדקנות בריאה יותר.

כאשר אתם מורעבים, המערכת עושה מאמצים על מנת לחסוך באנרגיה, ואחת הדרכים שבהן היא עושה זאת היא באמצעות מיחזור  חלק גדול מתאי מערכת החיסון שאינם בשימוש, במיוחד אלו שעלולים להיות פגומים.

מוביל המחקר, פרופסור ואלטר לונגו, מבית הספר  לגרנטולוגיה (תחום מדעי מחקרי העוסק בחקר ההזדקנות) ומנהל USC LONGEVITY INSTITUTE (מוסד מחקרי העוסק באריכות חיים) ציין כי:

מה שנוכחנו לראות הן בעבודתנו עם אנשים והן בעבודותינו עם בעלי חיים, הוא כי הספירה של התאים הלבנים יורדת בצום ממושך…וכאשר חוזרים לאכול מחדש,   תאי הדם הלבנים חוזרים להופיע שוב. התחלנו לחשוב: מנין הם מגיעים?

כאשר החוקרים צמצמו את ההזנה במחקרים: לעכברי המעבדה ולבני אדם, שורת התאים הלבנה ירדה מבחינה מספרית. תאים אלו אחראיים להגנה מפני מחלות, ומציפים את הגוף כאשר מופיעה סכנה במערכת הדם. כאשר ירדה שורת התאים הלבנה התרחש דבר מוזר – מעגל הצום הפעיל "מתג התחדשות" באופן טבעי.

לא יכולנו לצפות שלצום ממושך תהיה השפעה כה משמעותית על קידום יצור תאי גזע המטופויטים (תאים שיכולים ליצור סוגים שונים של תאי דם).

לאחר שהמשתתפים במחקר לא קיבלו מזון במשך בין יומיים – לארבעה ימים, בטווח של שישה חודשים, המערכת ההמטופויטית הרגה תאי חיסון פגומים ומבוגרים וייצרה חדשים. החוקרים מאמינים כי לממצאים אלו תהיה השפעה רחבה על הזדקנות בריאה.

לדבריו של פרופ' לונגו: "אנו חוקרים את האפשרות כי  להשפעות אלו תהינה השלכות במערכות ואיברים רבים, ולא רק במערכת החיסון".

vegetable juicerמעבר ליתרונות הבסיסיים של צום

צום מכריח את הגוף לאגור סוכרים, שומנים וקטונים (תוצרי לוואי של פירוק שומן בגוף), ולפרק כמות משמעותית של תאי דם לבנים.
קטונים נוצרים כאשר הגוף  הופך שומן לאנרגיה או לדלק, ומהווים שחקן משמעותי  באיבוד משקל.

צום תקופתי מאפשר לגוף להשתמש בשומן כמקור ראשוני של אנרגיה, ומסיבה זו אתלטים רבים עושים שימוש בטכניקה של הורדת אחוזי שומן לקראת תחרויות. הצום עשוי לאפשר האצת חילוף חומרים ושיפור פעולות מעיים, מכיון שהוא מספק למערכת העיכול שלכם מנוחה.

תקופות ללא מזון נותנות האצה לחילוף החומרים. אחרי הצום המערכת שורפת יותר קלוריות ובצורה יעילה יותר- ומזכירה לגוף עיכול בריא מהו. חישבו על צום כעל כפתור "RESET" – איתחול מחדש. הצום מסייע לגוף לייצר סביבה בריאה שתשחרר הורמונים שמאפשרים לגוף לחוש שוב כיצד מרגישים "רעב אמיתי". אנשים שניזונים כל 3-4 שעות אינם חווים תחושה זו, ואינם מקבלים את הסיגנל של הגוף לרעב אמיתי וטבעי. כאשר הגוף משוחרר באופן זמני מעיכול במשך 12- 24 שעות, הוא מסוגל גם להתמקד ביכולות ההתחדשות שלו במערכות אחרות, דוגמת העור.

הצום ידוע כמסייע  לגוף בסילוק רעלנים ובהסדרת אברי הסינון שביניהם הכבד והכליות. הגוף אינו אמור לחוות תקופות צום ארוכות מ – 4 ימים, ובמהלך התהליך כולו יש להגביר צריכת מים. בכל צום הירידה בכמות התאים הלבנים הובילה ליצירת תאים חדשים במערכת החיסון. במהלך הצום, כאשר כמותו של האנזים PKA  ירדה עם ירידת כמות התאים – לונג וצוותו הבינו כי קיימת הפעלה של מתג. המתג איפשר ליצור תאים חדשים ולהוריד את רמות  ההורמון IGF-1, הורמון שקשור להזדקנות, התפתחות גידולים וסיכון לסרטן.

לדברי פרופ' לונגו,

PKA הינו גן המפתח שצריך לרדת, על מנת שתאי גזע אלו יגיעו למצב  של התחדשות… פעולה זו נותנת אישור O.K לתאי הגזע להתקדם, להתרבות ולבנות מחדש את המערכת כולה. החדשות הטובות הן שהגוף נפטר מחלקים שונים במערכת  שאינם יעילים ושעשויים  להיות פגומים, או ישנים. עכשיו, אם המערכת שלכם נפגעה קשות כתוצאה מכימותרפיה או הזדקנות, צום מחזורי יכול ממש ליצור מערכת חיסונית חדשה.

מקור:

Wei-Cheng C, Adams G, Zhou X, Lam BS, Perin L, and Da Sacco S, et al. Cell Stem Cell. 2014

כמאמינה גדולה כמטפלת וכמשתתפת בנושא צומות מיצים –

אני שמחה להזמין אתכם להשתתף באחת מסדנאות צום המיצים הקרובות "צום קורן" –

healthy lifeצום המיצים מתקיים מיום חמישי עד ראשון (בצהריים) וכולל:

שתית מיצים מפירות ומירקות אורגנים: המוגשים פעמיים ביום ונסחטים בסמוך למועד השתייה. בכל ערב מוגש מרק מירקות שורש ובמהלך היום ניתן לשתות מגוון חליטות תה מצמחי מרפא ומים מינראליים.
פעילויות לגוף ולנפש: שיעורי יוגה קלה, מדיטציה והליכות בוקר. פעילויות אלה מעניקות ערך מוסף לצמים. הן מפעילות את מערכות פינוי וניקוי הרעלים מהגוף.

משתתפי הצום מקבלים הדרכה מקצועית כיצד להתכונן לצום, כיצד לבצע אותו בצורה נכונה, כיצד לסיימו בצורה בטוחה וכיצד להמשיך בתזונה טבעית, מאוזנת ואיכותית.

 * מומלץ לבצע צום-מיצים בן מספר ימים בהדרכה ובהשגחה של מומחה לנושא.

את הצום ננחה יחדיו: עמית קורן, ואנוכי- מיכל שלזינגר

מועדי הצומות ומחיריהם לשנת 2015 

עין כרם: 3 ספטמבר, 5 נובמבר.

סדנאות המיצים יתקיימו בבית ההארחה במנזר "האחיות מציון" בעין כרם .

מחירים בעין כרם:
יחיד בחדר: 2,100 ₪
זוג בחדר: 1,800 ₪ (לכל אחד).

 ===================================================


מיקום
צומות המיצים מתקיימים מספר פעמים בשנה בגן הקסום בבית הארחה "נוטרה דאם דה ציון" בעין-כרם.

 פעילויות במהלך הצום

במהלך הצום שותים פעמיים ביום מיצים מפירות או מירקות טריים מגידול אורגני, בערב שותים מרק מירקות שורשיים, ובמשך היום – תה צמחים ומים מינרליים.

סדר היום כולל הליכה בבוקר ובערב, שני שעורי יוגה, או התעמלות מתונה, תרגילי נשימה, מדיטציה, הרצאות בנושאי תזונה ואורח חיים בריא ובערבים הרצאות ופעילות חברתית.
* ניתן לקבל טיפולי עיסוי בתשלום.

ways_to_detox_the_bodyנשמח לשוחח איתכם גם בטלפון, לייעץ ולענות על כל שאלה:

עמית: 054-4765079

מיכל: 052-8728526

לפרטים ורישום  מוזמנים ליצור קשר עם ברכה 052-5408373

לקביעת תור ולייעוץ טלפוני מלאו את הטופס ואחזור אליכם

מאמרים אחרונים

WhatsApp chat
Call Now Button