פריון בעיניים סיניות

פוריות

פוריותההערכה הרפואית היא כי בין 10-15% מן הזוגות המנסים להרות יתקשו בהגשמת המשאלה לאחר שנה של קיום יחסי מין.

אנשים רבים פונים היום לטיפולים ברפואה סינית ומוצאים שם מזור למצוקותיהם. בשנים האחרונות חלה עלייה גם במספר הזוגות הפונים לטיפולי פריון סיניים בשילוב או ללא שילוב של טיפולי פריון מערביים. הרפואה הסינית מהווה אלטרנטיבה בריאה וטבעית, לא פולשנית וללא תופעות לוואי. מטרתו של המטפל הסיני היא להשיב את בריאותם של הגבר ו/או האישה אם צריך למצב בריאותי אופטימאלי ומאוזן.

כמו בתחומים אחרים הרפואה הסינית מסייעת גם בתחום הגניקולוגיה ורפואת הפריון וכיום התחום גם מגובה בלא מעט מחקרים המצביעים על הצלחות נאות.

הרפואה הסינית נבדלת מן הרפואה המערבית בגישתה ההוליסטית. הרפואה הסינית רואה את הגוף האנושי כשלמות אורגנית. חלקי הגוף אינם ניתנים להפרדה ולכל אחד מהם משמעות כחלק מן הקומפלקס השלם. כאשר האיברים מתפקדים באופן תקין, נשמר האיזון והפרט נהנה מבריאות טובה. לעומת זאת, כאשר האיזון מופר מסיבה פנימית ו/או חיצונית כלשהי, מופיעה מחלה.

על פי הרפואה הסינית מרכיבי הגוף הבסיסיים ביותר הם: היין והיאנג, צ'י (אנרגיית החיים), דם ונוזלי גוף. מרכיבים אלו מהווים את הבסיס לתפקודו הפיזיולוגי של הגוף ומאפשרים לו לבצע את פעולותיו. יין ויאנג אלו הם שני כוחות מנוגדים ומשלימים. בין היין והיאנג קיימת פעילות גומלין מתמדת וכתוצאה מפעילות זו, נוצר הצ'י.

בנוסף, בכל גוף עובר מארג של מרידיאנים שאלו הם ערוצי אנרגיה הנושאים את הצ'י של האיברים השונים. הרפואה הסינית מתארת את מערכת הרבייה הנשית כמארג של מערכות אנרגטיות. לכל מערכת אנרגטית קיים איבר משלים ותגובות הורמונאליות. המארג האנרגטי מגיב למתח, כימיקלים, חוסר תנועה מספקת, תזונה לא מאוזנת ולתגובות רגשיות קיצוניות.

הרפואה הסינית מדגישה את חשיבותה של ההרמוניה בין הצ'י והדם והאיזון שבין אנרגיית היין והיאנג ובוחנת דפוסי עודף או חסר בתפקוד האיברים השונים.

הצי' והדם סובבים בגוף. כל מצב של זרימה תקועה, חסר, או עודף מוביל לחוסר איזון ולמחלה.

בתהליך ההפריה מתרחש מפגש איחוד בין הזרע והביצית. הצלחת המפגש תלויה במצב בריאותם הכללי של שני בני הזוג.

ניתן להשוות מצב של הפריה והריון לזריעת זרע. כפי שאנו יודעים נביטה של זרע וצמיחה מתאפשרים רק כאשר האדמה דשנה, כמות המים מתאימה וכך גם הטמפרטורה . בגוף האנושי, מתח, דיכאון, בעיה אנדוקרינית, חסר דם, סירקולציה לא תקינה של דם, בעיות רחם, מטבוליזם בסיסי לא תקין של הגוף, כל אלה הם גורמים בעלי השפעה. לדוגמא, במקרה שהאישה סובלת מחסר דם, יתכן והביצית לא תהיה מספיק איכותית כדי להיות ברת הפריה ובוודאי שלא תהיה אפשרות להתפתחותו של עובר תקין. כאשר רירית הרחם דקה מדי, או כאשר קיימים שרירנים (מיומות), ציסטות, או טמפרטורה נמוכה מדי – תהיה בעיית השרשה עוברית. מצבים של מתח, חרדה, רגשות שליליים, מטבוליזם לא תקין, בעיה בבלוטת התריס או תפקוד הורמונאלי לא תקין ועוד, עשויים לנבוע ממצב בלתי מאוזן של הגוף שעלול לגרום לבעיית אי פריון או להפלה. הריון תקין לא יושג אלא אם גופם של שני בני הזוג מתפקד בצורה תקינה ובריאה.

על פי הראייה הסינית, מומלץ כי כל זוג יגיע לבדיקה וטיפול טרם התחלת הניסיונות להרות. בפרק זמן זה יבדקו שני בני הזוג בכלי האבחנה של הרפואה הסינית ועל פי האבחנה שתקבע ורק אם יש צורך, יטופלו בני הזוג במטרה לאזן את בריאותם טרם ההתעברות. רק לאחר השגת האיזון ימליץ המטפל הסיני על האפשרות לנסות ולהרות. הכנה טרומית כזו של הגוף מאפשרת התעברות מהירה, הריון בריא ולידה של תינוק בריא.

הכלים של הרפואה הסינית:

כלי הטיפול העיקריים שבהם משתמשת הרפואה הסינית הינם: הרבולוגיה (צמחים) ואקופונקטורה (דיקור). אלו הן שיטות עתיקות יומין, אפקטיביות ובטוחות המשמשות להבאת הגוף למצב מאוזן והרמוני כך שיוכל לתפקד באופן תקין. בשיטות אלו החלו להשתמש בארצות המזרח לפני למעלה מ- 3000 שנה. ניתן לומר כי 70% מן הסינים המהווים כ 1/4 מאוכלוסיית העולם עושים שימוש בשיטות אלו כשיטת טיפול עיקרית. שיטות אלו, מעבר ליכולתן להסדיר את המחזור הנשי ולשפר את איכותו וכמותו של הזרע, משפרות את תפקודו של הגוף בכללותו.

כלי האבחנה העיקריים של הרפואה הסינית הם : דופק, לשון, ואבחנת גוף. באבחנה של בעיית פריון ובטיפולים גניקולוגיים המטפל ייעזר גם במעקב אחר חום הגוף של האישה ותינתן התייחסות מאוד דקדקנית לאופי מחזור הווסת שלה. כל הפרמטרים שנזכרו ישמשו כדי לקבוע את המצב הבריאותי של האישה ו/או הגבר.

בנוסף משתמש המטפל ברפואה סינית בתשאול מקיף לגבי מצבו הבריאותי ואורח חייו של המטופל. במקרה שהמטופלת היא אישה , בין השאר היא תשאל לגבי:

 • כמות הדימום בזמן הווסת, אופי מחזור הווסת, צבע הדם, כאבי בטן על רקע מחזורי הקשורים למחזור הווסת, גודש בשדיים ועוד. מחזור הווסת של האישה משמש את המטפל ככלי אבחוני ומבטא בבהירות את מצבה.
 • הפרשות ביוץ ו/או כאבי ביוץ.
 • מתח, אורח חיים, מצב רגשי.
 • דפוסי שינה, אכילה, שתייה והפרשות.
 • נטייה לסבול מקור או חום, הזעה, דופק מהיר, אנרגיה וכו'.
 • הפרשות וגינאליות.

בהתאם לכל המידע שנאסף יקבע המטפל את האבחנה הסינית שגורמת לחוסר איזון אצל המטופל ובין השאר מהווה סיבה לאי הפריון של האישה ו/או הגבר. על פי האבחנה יקבע המטפל תכנית טיפולית שתשלב בין דיקור, צמחים ותזונה כדי לשפר את סיכויי ההפריה וההיריון.

יתרונותיו של הטיפול באמצעות הרפואה הסינית בבעיות פריון:

 • הרפואה הסינית רואה בפרט מערכת כוללנית של גוף- נפש, לכן הטיפול אינו מתמקד באופן בלעדי בסימפטומים או במחלה. הרפואה הסינית מעודדת את כוחות הריפוי העצמיים של הגוף באמצעות טיפול בבעיות שורש ולא רק בסימפטומים.
 • בטיפול בבעיות פריון, הרפואה הסינית מצמצמת תופעות לוואי בלתי רצויות הנובעות מן הרעילות המצטברת כתוצאה מן השימוש בטיפולים הורמונאליים.
 • ניתן לטפל ברפואה סינית כדי לשפר ולאזן את המצב הבריאותי הכולל של האישה ו/או הגבר כדי לשפר את סיכויי ההצלחה של טיפולי הפריון המערביים (GIFT, IUI, IVF, ICSIׂ).
 • כדי שטיפול IVF יצליח קיימות שתי דרישות בסיסיות: הראשונה, ביצית מופרית והשנייה, סביבה מתאימה שבתוכה הביצית המופרית תוכל להשתרש, ותמשיך להתפתח לעובר תקין. מטופלים רבים מצליחים להשיג הפריה באמצעות שיטות של IVF אך נכשלים פעם אחר פעם בהשגת השרשה והתפתחות של הריון תקין. זאת מכיוון שמצבם הבריאותי הכללי של ההורים לעתיד אינו מאפשר את התפתחותו התקינה של העובר.
 • פציינטים המטופלים בכלי הטיפול הסיניים נהנים מיתרונות של בריאות כללית טובה יותר ומערכת אנדוקרינית מאוזנת הנובעים מן הטיפול באמצעות דיקור וצמחים. כתוצאה מאלו ההיריון מושג בצורה קלה יותר ולגוף קל יותר להמשיך ולקיים אותו.
 • הרפואה הסינית הינה מערכת מסורתית וכוללנית שניתן להשתמש בה לצד טיפולים מערביים ובלעדיהם. כיום, קיים ניסיון רב בשילוב טיפולים בין הרפואה מערבית והרפואה סינית בטיפולי פריון. השילוב מניב תוצאות מצוינות. באחד המחקרים הידועים ביותר בתחום, שנערך בגרמניה, נמצא כי שילוב שתי שיטות הטיפול: IVF ודיקור, מביא לשיעור הצלחה של 43%, לעומת הצלחה של 26% , כאשר הטיפול הוא ב- IVF ללא דיקור. תוצאות דומות נתקבלו במחקרים דומים לרפואה המערבית כלי אבחון משוכללים הנשענים על טכנולוגיה מתקדמת. לאחר ביצוע האבחנה הסינית תוך אינטגרציה עם האבחנה המערבית נקבע למטופלים פרוטוקול טיפולי המורכב מדיקור, צמחים, ותזונה. במקרה הצורך נעשה שימוש משולב של טיפולים מערביים לצד טיפולים סיניים. חשוב לציין כי המטפל ברפואה סינית מתייחס להשפעה האנרגטית של הטיפולים ההורמונאליים על גוף האישה. שילוב הטיפולים משפר את סיכויי קליטת העובר והשתרשותו ומצמצמת את תופעות הלוואי של התרופות המערביות.
 • כיום קיימות עדויות רבות לכך כי נשים שעברו טיפולי הפריה הורמונאליים חלו לאחר 4-7 שנים בסרטן, על פי רוב סרטן השד. המספרים צריכים להדליק אצל כולנו נורות אדומות. בארץ אין מעקב מסודר אחרי מספר טיפולי ההפריה , הצלחות, כישלונות, מידת הבריאות של הילדים שנולדו כתוצאה מטיפולי הפריה וההשלכות הבריאותיות של הטיפולים על הנשים בשנים שלאחר מכן. ברור כי האבסת הגוף בהורמונים, על מנת להגביר את רמת האסטרוגן ולהשפיע על הביוץ, עלולה לגרום להתרבות יתר של תאים ולהופעתם של תאים סרטניים.

חשוב להדגיש כי כאשר קיימת בעיית פריון בני הזוג חייבים לעבור במקביל גם את הבדיקות המקובלות ברפואה מערבית. כך ניתן לבדוק האם קיימת חסימה או חוסר איזון הורמונאלי. תלוי מהו אופי הבעיה שתתגלה. במקרים מסוימים ניתן יהיה להשיג הריון באמצעות הטיפול ברפואה סינית באופן בלעדי. אך יש מקרים שבהם תהיה חובה לשלב IVF לצד הטיפולים ברפואה סינית. כל מקרה לגופו. חשוב לדעת כי ב- 15% מן המקרים הרופא המערבי אינו מאבחן מהי הסיבה לאי הפריון. הכול לכאורה תקין, אבל בכל זאת האישה אינה מצליחה להרות, או שמתרחשות הפלות חוזרת. הסיבות הן רבות ובמקרים רבים קשורות לאורח החיים המערבי רווי הלחצים, תזונה בעייתית לאורך זמן, שימוש ממושך בגלולות, שימוש בסמים ותרופות שונות, גיל מבוגר, פעילות גופנית מאומצת מדי ועוד. הבדיקות המערביות נותנות תוצאות כמותיות של חומרים בשונה מן הרפואה הסינית שמודדת גם תהליכים אנרגטיים ורואה את האדם שמולה באופן הוליסטי כמכלול של גוף-נפש ומכאן כוחה הרב גם במקרים שהרפואה המערבית אינה מוצאת סיבה מוגדרת לבעיית הפריון.

שיפור פוטנציאל הפריון באמצעות רפואה סינית:

 • הוכח כי טיפולי דיקור משפרים את התגובה השחלתית, הם בעלי השפעה מיטיבה על זרימת דם לרחם ומשפרים את עובייה של רירית הרחםומאפשרים לעובר סביבה טובה יותר כדי להתפתח. הם מסייעים גם להרגעת שרירי הרחם כך שנמנעת התכווצות של השרירים ופגיעה בעובר.
 • ירידה בסיכון להריון מחוץ לרחם.
 • לטיפול בצמחים פוטנציאל רב בצמצום הסיכון להפלה.
 • טיפול משולב של צמחים ודיקור מסייע לאזן את ההפרשה ההורמונאלית כתגובה לגירוי של בלוטת ההיפותלמוס ושיפור פוטנציאל הפריון של המטופל על ידי הסדרת המערכת האנדוקרינית ושיפור התפקוד השחלתי כך שכתוצאה איכות הביציות טובה יותר.
 • מסדירים את מחזור הווסת ואת המאזן ההורמונאלי ומביאים אותו למצב המאפשר הפריה טבעית וספונטאנית.
 • רפואה סינית מסייעת להפחית רמות מתח וחרדה שהן בעלות השפעה שלילית על הפריון.
 • רפואה סינית משפרת את הסירקולציה בגוף ומסלקת חסימות או סטגנציות של צ'י, וכך דואגת שהחצוצרות לא תהיינה חסומות, ומיומות או ציסטות לא יפריעו להשרשה ולהתפתחות העוברית.
 • בקרב גברים הוכח כי דיקור וצמחים שיפרו באופן ניכר את מספר תאי הזרע התקינים ואת והתנועתיות שלהם. המטפל ברפואה סינית נעזר בתוצאות בדיקות איכות הזרע ומתאים את הטיפול הניתן לגבר בהתאם לבעיה.

ניתן לסכם ולומר כי על פי הניסיון הקליני שילוב בין הרפואה הסינית והרפואה המערבית משפר את סיכויי ההפריה לכל מחזור טיפולים, כמו כן הוא מיטיב עם מצבן הבריאותי של המטופלות אשר מטופלות בהורמונים וממתן את תופעות הלוואי של הטיפולים המערביים.

חשוב גם לזכור כי במצבים מסוימים ניתן יהיה להשתמש באופן בלעדי ברפואה סינית ולהימנע משימוש בהורמונים.

Effects of acupuncture on rates of pregnancy and live birth among women undergoing in vitro fertilisation: systematic review and meta-analysis:
Manheimer E, et.al. British Medical Journal 2008 Feb 7; [Epub ahead of print]
A Pilot Study Evaluating the Combination of Acupuncture with Sildenafil on Endometrial Thickness: Yu et.al. Presented at the Pacific Coast Reproductive Society Meeting 2007 Apr 20
Acupuncture and IVF: New Evidence for an Unlikely Duo. Horn, B. Alternative Therapies in Women's Health. 2007 Vol. 9(2)81-88.
Effect of acupuncture on the outcome of in vitro fertilization and intracytoplasmic sperm injection: a randomized, prospective, controlled clinical study. Dieterle S, et.al. Fertility and Sterility 2006 Apr 7; [Epub ahead of print]
Acupuncture on the day of embryo transfer significantly improves the reproductive outcome in infertile women: a prospective, randomized trial: Westergaard LG, et.al. Fertility and Sterility 2006 Apr 4; [Epub ahead of print]
Influence of acupuncture stimulation on pregnancy rates for women undergoing embryo transfer.: Smith C, et.al. Fertility and Sterility 2006 Apr 4; [Epub ahead of print]
Positive effects of acupuncture in ART are not mediated by changes in ovarian and endometrial production of estradiol, progesterone, and placental protein 14: Westergaard LG, et.al. Fertility and Sterility 2006 Apr 4; [Epub ahead of print]
Influence of Acupuncture on the pregnancy rate in patients who undergo assisted reproduction therapy: Paulus, et.al. Fertility and Sterility Vol: 77, No. 4, APRIL 2002
A Randomized, Double-Blind, Controlled Cross-Over Study Evaluating Acupuncture as an Adjunct to In-Vitro Fertilization: Quintero et.al. Fertility and Sterility Vol: 81, Supplement 3, April, 2004
Acupuncture & IVF poor responders: a cure?: Magarelli et.al. Fertility and Sterility Vol: 81, Supplement 3, April, 2004
A matched controlled study to evaluate the efficacy of acupuncture for improving pregnancy rates following in-vitro fertilization – embryo transfer. Wang et al. Fertility and Sterility Vol: 83, issue 5, Supplement ,May 2005
Ovarian blood flow responses to electro-acupuncture stimulation at different frequencies and intensities in anaesthetized rats: Stener-Victorin et.al. Auton Neurosci. 2003 Oct 31;108(1-2):50-6.
Auricular acupuncture in the treatment of female infertility: Gerhard et.al. Gynecol Endocrinol 1992 Sep;6(3):171-81
Reduction of blood flow impedance in the uterine arteries of infertile women with electro-acupuncture: Stener-Victorin et.al. Hum Reprod. 1996 Jun;11(6):1314-7
Clinical studies on the mechanism for acupuncture stimulation of ovulation: Mo et.al. J Tradit Chin Med 1993 Jun;13(2):115-9
Effect of acupuncture on sperm parameters of males suffering from subfertility related to low sperm quality: Siterman et.al. Arch Androl, 39(2):155-61 1997 Sep-Oct
Effects of acupuncture and moxa treatment in patients with semen abnormalities. Gurfinkel et.al. Asian J Androl. 2003 Dec;5(4):345-8
Quantitative evaluation of spermatozoa ultrastructure after acupuncture treatment for idiopathic male infertility. Pei J. et.al. Fertil Steril. 2005 Jul;84(1):141-7.
The pain-relieving effect of electro-acupuncture and conventional medical analgesic methods during oocyte retrieval: a systematic review of randomized controlled trial. Stener-Victorin E. Hum Reprod. 2004 Nov 11
Possibilities of therapy by ear acupuncture in female sterility. Gerhard, et al. Geburtshilfe Frauenheilkd. 1988 Mar;48(3):165-71.
Acupuncture for reproductive disorders. Lin J. et al. Probl Vet Med. 1992 Mar;4(1):155-61.
Controlled study on acupuncture for treatment of endocrine dysfunctional infertility Yang JR, et. al. Zhongguo Zhen Jiu 2005 May;25(5):299-300
Clinical observation and study of mechanisms of needle-picking therapy for primary infertility of abnormal sperm. Dong C, et al. Zhongguo zhen jiu 2006;26:389-91.

לקביעת תור ולייעוץ טלפוני מלאו את הטופס ואחזור אליכם

מאמרים אחרונים

WhatsApp chat
Call Now Button