לא כל יום פורים…? אולי דווקא כן… – מחלות כרגשות בתחפושת

מסכה קשר בין מחלות ורגשות

מסיכות קשר בין מחלות ורגשותאתם סובלים ממשהו כבר תקופה, ראיתם כבר רופא, ואולי אפילו שניים, או שלושה … אבל המחלה שלכם לא מתנהגת כמו שהרופא שלכם מצפה ממנה ואולי בכלל יש כאן משהו אחר, שעומד מאחורי התסמינים הפיוזיולוגיים? אז האמת היא שבמקרים רבים, יש קשר בין מחלות ורגשות. מאחורי התסמינים הגופניים המובהקים לכאורה, מסתתרת מצוקה רגשית ה"מתחפשת" למחלה פיזית, כדי לאותת לנו שמשהו לא בסדר. באופן כללי ניתן לומר כי כמעט ואין מערכת פיזיולוגית בגוף שאינה מושפעת וניזוקה ממצבי לחץ ומועקות רגשיות אולם ישנן כמה מחלות בהן יש הסכמה ואף קונצנזוס באשר לחלקו המשמעותי של המרכיב הנפשי-רגשי בהתפרצותן ובחזרתן.

מישהו סובל מתסמין כלשהו, מיגרנה או כאב ראש. אתה יכול לטפל בזה, אם אינך מתבונן פנימה לראות מדוע האדם סובל מן המיגרנה מלכתחילה, מה מקור הבעיה. אולי הוא מוטרד מידי, מודאג, מדוכא. אולי הוא התכווץ כל כך בפנים שזה כואב. אולי הוא חושב יותר מידי, ולא נותן לתודעה שלו להרפות מן המאמץ. אתה יכול לטפל בתסמין, ולהכריח את התסמין להיעלם באמצעות רעלים ותרופות, אבל הוא יופיע במקום אחר, כי לא נגעת בסיבת השורש של העניין.
אין לטפל בתסמינים, יש לטפל באדם; והאדם הוא יחידה אורגנית, שלמה.קורה שמחלה מופיעה ברגליים, אך הסיבה היא בראש. לפעמים המחלה מופיעה בראש, והסיבה היא ברגליים. האדם הוא אחד. כל חלקיו קשורים אלה באלה. שום דבר אינו מנותק מהקשרו אצל היצור האנושי. ולא רק איברי הגוף מחוברים ומקושרים, אלא גם הגוף מחובר עם התודעה, עם הנפש ושניהם – הגוף והנפש, הפיזי והנפשי – מחוברים לרוחני, לנשמה.
– אושו

קשר בין מחלות ורגשות – מהן ה"תחפושות" הנפוצות ביותר שעוטות על עצמן המצוקות הרגשיות שלנו?

מסכות קשר בין מחלות ורגשות

אסתמה – התקפי קוצר הנשימה הנגרמים בשל הצרות הסימפונות קשורים לעיתים לחווית ילדות טראומטית שגרמה לאותו אדם "להתכווץ" מבחינה רגשית, תחושת חנק, בכי עצור.

מיגרנה – כאבי הראש הפועמים והממוקדים האופייניים לתופעת המיגרנה נובעים, ככל הנראה, משיבושים באספקת הדם למוח. אורח חיים לחוץ ותקופות קשות בהן יש עליה במתח הנפשי עלולים להביא לעלייה בהתפרצות המגרנות וכך גם תכונות אופי ספציפיות כמו נטיה לשתלטנות ופרפקציוניזם.

מחלות מעי – הבטן היא מרכז הרגשות של הגופנפש. תסמונת המעי הרגיז, קרוהן וקוליטיס – מחלות מעי המתבטאות בכאבי בטן, אי סדירות ביציאות, גזים ונפיחות נגרמות בשל שיבוש שחל בפעילות העצבית שבמעיים. במקרים רבים שיבוש זה חל בעקבות מצבי סטרס מתמשכים בהם הגוף יוצא מאיזון הורמונלי וכתוצאה מכך יש עודף פעילות של המערכת החיסונית המביאה לפגיעה במערכת העצבית ובמערכת העיכול.

פסוריאזיס – הפסוריאזיס הינה מחלת עור כרונית המתאפיינת בהתפרצויות ובתקופות של רגיעה. לגורם הנפשי ישנו משקל משמעותי בהתפרצות המחלה ובמקרים רבים הופעת הנגעים מעידה על תקופה של מתח או חרדה בחיי המטופל.

כאבי גב – כאבי שרירים ובפרט כאבי כתפיים וכאבי גב תחתון עלולים להגרם בשל לחץ נפשי, מצוקות רגשיות וגם דפוסי התנהגות מרצים. גם כאשר מקור הפגיעה הינו פיזי – בעקבות תאונה, יציבה ותנועה לא נכונות או שחיקה של הדיסקים המצב הרגשי והנפשי שלנו משפיע מאוד על יכולת השיקום וההחלמה של הגוף.

“כל נוקשות שרירית מכילה בתוכה את ההסטוריה והמשמעות של המקור שלה. ריכוכה אינו משחרר רק אנרגיה… אלא גם מחזיר אל הזכרון אותו מצב ינקותי אשר בו התרחשה ההדחקה" (וילהלם ריייך)

מחלות לב וסרטן – בעוד מחקרים רבים בעולם עדיין בוחנים את הקשר שבין התפרצות מחלת הסרטן למצב הרגשי המדע כבר אישר שהרגשות שלנו אכן מייצרים חומרים כימיים המשפיעים על התנהגות התאים ומכאן ההבנה שיש קשר בין מצבנו הרגשי לבין סיכויינו לחלות בסרטן ולהחלים ממנו. במקרה של מחלות לב וכלי דם הקשר שבין הגוף והנפש הוא ברור יותר שכן לאורח החיים ולמידת הסטרס בה אנו מצויים השפעה ישירה על לחץ הדם שלנו ומכאן על בריאותנו.

*****

איש עצוב קשר בין מחלות ורגשותאז מה עושים? איך מורידים את המסכה ומזהים את המקור האמיתי למחלה?

לרוב כאשר אנו מגיעים אל הרופא ומתארים בפניו את הסימפטומים הפיזיולוגיים מהם אנו סובלים הטיפול שינתן לנו יכוון להעלמת התסמינים ויכלול במקרים רבים שימוש בתרופות ואף באמצעים פולשניים ו/או כירורגיים.
לעומת זאת, הרפואה ההוליסטית תמיד מסתכלת על הגוף והנפש כמכלול ומתוך כך היא תתייחס לסימפטומים הפיזיים כלאל נורת אזהרה ותשאף לגלות את המקור העמוק יותר שהביא להופעתם.
חלק מן המטופלים שמגיעים אלי מאוד חשוב להם להדגיש שלגבי טראומות שונות שסיפרו לי על התרחשותן: "אני כבר לא כועס/ כועסת…" אני כבר לא עצוב/ עצובה….שחררתי…" אני אדם מאוד רציונלי ולא מתעסקת בדברים כאלו… מעדיף לא לחשוב על זה…."

אבל מהנסיון שלי אין דרך להתעלם מטראומות, כאבים וקונפליקטים שונים בחיינו. גם אם ננסה מאוד ונתאמץ לטאטא הכל מתחת לשטיח דמיוני (הדחקה / או הכחשה רגשית) בסופו של דבר גוש הלכלוך תחת השטיח יהיה כל כך גדול שאנו נמעד עליו.

יש קשר הדוק בין מחלות ורגשות. לכן, אין ברירה כאשר רוצים "לטפל באמת" ולא לפגוש כל הזמן את אותם מכאובים או סימפטומים הדרך האמיתית והיחידה לטפל ואף להחלים היא בהתייחסות לקשיים הללו שחווינו. פעמים רבות אנו נוטים לחשוב שבגלל שמשהו קרה לפני כל כך הרבה שנים הוא כבר לא נוכח בחיינו. אך לא כך הדבר.
זוהי הסיבה שהאבחון שאני עורכת כולל תמיד מספר כלים מתחום הגוף והנפש ובהם אבחנת דופק ולשון עפ"י הרפואה הסינית, בדיקות דם, אבחון אייפ"ק ועוד. מנסיוני, לכל שיטת אבחון יש יתרונות משלה והשילוב בינהן מאפשר לי לראות את התמונה השלמה לרבות זיהוי של מצוקות רגשיות וזכרונות טראומטיים שנצרבו בגוף ואינם תמיד מודעים.
כך למשל באמצעות אייפ"ק אני יכולה לזהות רגישויות, פחדים, חסמים ואמונות מגבילות ובעזרת כלים אנרגטיים שונים ניתן לנקות אותם ולשחרר אותם בצורה מדוייקת.

כל חלק בגופנפש עלול להיות המקום שבו נבלם או נחסם זרם הרגשות הטבעי, דבר הגורם לו להתקע או להתעקם, ולהעשות יותר ויותר גדוש.  בדומה לאופן שבו סלעים, צמחיה וסחף מעצבים את זרם האנרגיה הרגשית, הזורמת דרך הגופנפש בדרכה מיצירה לביטוי…
בתרבותנו רבים מאתנו מתחנכים שלא לחוש ברגשותיהם, או אם הם חשים בהם לא לבטא אותם.
מלמדים אותנו שרגשותינו פרועים, מרדנים ולגמרי לא צפויים. מעודדים את ההגיון וה"שמירה על ראש צלול"  כדרכים שבהן אפשר לגבור על תכונותיהן ההרסניות של רגשות ותשוקות. בגוף הרגשי, קונפליקטים צבורים (=תקועים) נקראים – נוירוזות; בגוף הפיסי ההפרעות מתבטאות בדרך כלל במחלה, בחולשה, במתח ובבריאות כללית לקויה
– גופנפש/ קן דיכטוואלד

מסכה קשר בין מחלות ורגשותלדוגמא: "פקק בסרעפת" (תחושה) בעקבות טראומת עבר – אייל הגיע אלי לטיפול  וסיפר שהוא מרגיש שתקוע לו "פקק" בין הסרעפת לגרון שמכביד עליו ומפריע לו לנשום. בתהליך הקשבה עמוקה לגוף הגענו לרגע קשה בילדותו בו חווה כאב עצום על מות סבתו האהובה. בתהליך של דיבור אל הילד הפנימי שחררנו את הטראומה וניקינו אותה וכבר בתום המפגש הרגיש אייל שהפקק פשוט התמוסס ומעברי האויר אל הסרעפת התרחבו ונפתחו.

כלי גופנפש אנרגטי נוסף עימו אני עובדת הוא התטא הילינג שעימו אני "סורקת" ומתשאלת את המטופל ולאחר זיהוי מדוייק של שורש הבעיה, במידה והוא מסכים אנו מסירים מתת המודע שלו את האמונה המגבילה שחסמה אותו.

לדוגמא: מקרה של קושי בכניסה להריון עקב  אמונה מגבילה – דנה, בת 35 הגיעה אלי לאחר שעברה 7 הפלות חוזרות ומזה שנה לא הצליחה להכנס להריון נוסף. ערכתי לדנה אבחנת לשון ואבחנת דופק, התייחסתי לבדיקות הדם שלה וערכתי לה אבחון אייפק בו עלה כי היא חשה ש"אינה ראויה להיות אם". הנחיתי את דנה לתזונה המתאימה לסוג הדם שלה, רשמתי לה פורמולה הומוטוקסיקולוגית לאיזון הורמונלי ולחיזוק הכליות וניקוי הכבד מכל ההורמונים שנטלה וגם שילבתי טכניקות אנרגטיות שונות באמצעותן שחררנו את התפיסה העצמית שלה על עצמה כלא ראויה להיות אמא. שבועיים מאוחר יותר דנה נכנסה להריון בריא ותקין שהסתיים בלידה תינוק חמוד ואליו הצטרפו בהמשך עוד 2 אחים נוספים שנולדו מהריונות שהושגו בקלות ללא טיפולים נוספים.

לסיכום, לכולנו גוף ונפש ומצבנו הבריאותי הוא למעשה השתקפות של מצבם של שני הפנים והקשרים ההדדים הקיימים בינהם. כאשר אנו סובלים מסימפטומים פיזיולוגיים אלו ואחרים במרבית המקרים הדבר מעיד על מצוקה רגשית כלשהי – בין אם מדובר בתקופה קשה שאנו עוברים ובין אם בטראומת עבר שהשאירה את חותמה עלינו וכעת היא מתפרצת. מסיבה זו חשוב לערוך אבחון מעמיק ומשולב הן בהיבט הפיזיולוגי והן בהיבט הרגשי-נפשי ובהמשך אליו להתאים תוכנית טיפולים אינדיבידואלית הנותנת מענה הן לסימפטומים הפיזיים והן לקשיים הרגשיים העומדים מאחוריהם.

אז אם גם אתם קיבלתם אבחנה מהרופא שלכם אולם הטיפול אינו עוזר ואינכם חווים הקלה, אני מזמינה אתכם להגיע אלי לאבחון גופנפש יסודי ומקיף ואני בטוחה שנגלה את שורש העניין ואוכל לסייע לכם להרגיש שוב במיטבכם.

לתיאום פגישה התקשרו אלי עכשיו לטלפון 052-8728526 ואשמח לסייע לכם

לקביעת תור ולייעוץ טלפוני מלאו את הטופס ואחזור אליכם

מאמרים אחרונים

WhatsApp chat
Call Now Button