הטיפול בכאבי גב על פי הרפואה הסינית

backache

כאב גב הינה תלונה שכיחה ביותר במרפאות האורתופדיות, מרפאות הכאב ומרפאות לרפואה משלימה. הסטטיסטיקה מצביעה על כך ש- 80% מן האוכלוסייה סובלים או יסבלו במהלך חייהם מכאב גב. לשמחתנו, 80% מכאבי הגב חולפים תוך חודש. כאבי גב גורמים למוגבלות, להיעדרות ממקום העבודה , פגיעה באיכות החיים וסבל ממושך לחולה ולמשפחתו.

מדוע רבים כל כך סובלים מכאבי גב?

backacheאחת הטענות היא כי אורח החיים המערבי המאופיין בכך שאנשים נמצאים פחות בתנועה, תזונתם אינה מאוזנת, רבים סובלים מעודף משקל וכמעט כולם ומצויים במתח תמידי הם בין הגורמים העיקריים לכאבי הגב השכיחים כל כך.

יש להבחין בין מתח שרירי בגב לכאב על רקע מבני.. מתח שרירי נגרם בשל בעיות יציבה, התעמלות מאומצת מדי, שימוש לא נכון בשרירי הגב ומתח נפשי. אך ייתכנו סיבות אחרות לכאבי גב- סיבות מבניות שבין המרכזיות שבהן: פריצת דיסק, בריחת סידן (אוסטיאופרוזיס) ועוד.

אצל רבים כאב הגב הופך לבעיה כרונית והם סובלים מעוצמת כאב כמעט קבועה כל העת. אצל אחרים הבעיה כרונית והם סובלים מתנודתיות ברמת הכאב. כאב גב עשוי להיות מקומי, אך במקרים רבים הכאב הוא כאב מוקרן: לזרוע (כשהבעיה היא בעמוד השדרה הצווארי), לבטן, או לרגליים.

אבחון מדוייק למהות המקור של כאב הגב נעשית על ידי רופא אורתופד אשר מפנה על פי צורך גם לבדיקות הדמיה: צילומי רנטגן, CT , MRI או בדיקות אחרות על פי צורך על מנת לאבחן את הסיבה לכאב.

חשוב לדעת כי בכאבי גב שכיח כי הממצא בבדיקות האבחנה אינו תואם לקליניקה שמציג המטופל וההיפך. זאת אומרת שלפחות בשליש מן המקרים הצילום יצביע על בעיות מבניות, דוגמת פריצת דיסק, למרות שהמטופל אינו סובל מכאב. ייתכן גם מקרה הפוך.

מהו עמוד השדרה? כיצד הוא בנוי ?

vertebraעמוד השדרה הינו החלק המרכזי של השלד. עמוד השדרה בנוי מחוליות מחוליות של עצם ספוגית. תפקידן של החוליות הוא לשאת את משקל הגוף. בין החוליות מצויות לוחיות (דיסקים) סחוס.

עמוד השדרה הינו מבנה המורכב בסך הכל מ- 24 חוליות ומחולק לארבעה אזורים עיקריים:

  • האזור הצווארי -הצרויקאלי cervical – 7 חוליות.
  • האזור הגבי – הטורקאלי thoracic – 12 חוליות
  • האזור המותני -לומברי lumber – 5 חוליות.
  • עצם העצה sacrum
  • עצם הזנב- coccyx

כל חוליה מורכבת מגוף החוליה וזוג קשתות. הקשתות נמצאות מאחורי גוף החוליה והן מתחברות זו לזו ויוצרות למעשה חלל המזכיר במבנהו צינור , זוהי "תעלת עמוד השדרה". בתוך חלל זה עוברים חוט השדרה והעצבים מאזור הצוואר העליון ועד לגב התחתון. שורשי העצבים יוצאים מן התעלה ומשם הם מעצבבים את כל איברי הגוף: גפיים ואיברים פנימיים. מאחורי התעלה נמצאות בליטות (זיזים) שמגינות עליה, ומפרקים קטנים אשר בזכותם מתאפשרת התנועתיות שבין החוליות.

בין החוליות מצויים הדיסקים. הדיסקים הם מבנים שטוחים ועגולים. לדיסקים יש תפקיד של בולם זעזועים. הם מעניקים תמיכה ויציבה לעמוד השדרה והחוליות. הם גם מאפשרים את הכפיפה וההטיה של עמוד השדרה.

הדיסק עצמו מורכב משני חלקים. חלקו החיצוני הינו מבנה סחוסי בצורת טבעות. חלקו הפנימי שמהווה את הגרעין, מכיל נוזל. הנוזל שבתוך הגרעין עלול לצאת דרך הסדקים של הטבעת הסחוסית ולגרום ללחץ על תעלת עמוד השדרה והעצבים שבתוכה.

קיימים שני מצבים עיקריים:
מצב של בלט דיסק מאופיין בתזוזת הדיסקית. הדיסקית מפעילה לחץ על שורש העצב שנמצא ביציאה מעמוד השדרה, בקרבתה. מצב של בלט דיסק הינו מצב הפיך.
מצב של פריצה או קרע של הדיסקית – החומר הנוזלי שבתוך הדיסקית יוצא ממנה. זהו לרוב מצב בלתי הפיך.

מבחינת הקליניקה: פריצת דיסק אקוטית תתבטא ככאב חד, קשה ולעיתים אף תגרם הגבלה חמורה בתנועתיות ותפקוד. לעיתים יתלוו גם חולשה של הרגל, נימול והפרעות תחושה.

סוג אחר של כאבי גב נפוצים נקרא כאבי סכיאטיקה/ אישיאס/ לומבגו:
הם מאופיינים בכאב חד באזור גת תחתון. הכאב נובע מן הלחץ על שורש העצב הסכיאטי. מוצאו של העצב הסכיאטי בחוליות המותניות (לומבריות) התחתונות והחוליות הסקראליות (עצם העצה) העליונות. המטופל סובל מכאב המתחיל באזור העכוז וממשיך לאורכה של הירך, הכאב לעיתים מגיע עד לברך ואפילו עד לבהונות כף הרגל. לעיתים מופיע גם נימול והפרעה תחושתית של הרגל. כאבים אלו הם הנפוצים ביותר.

חלק גדול מכאבי הגב נובעים מפתולוגיות של עמוד השדרה: בעיות בחוליות, מפרקים, דיסקים בין חולייתיים, עצבים שנלחצים בתעלת עמוד השדרה וברקמות שסובבות את עמוד השדרה, השרירים והרצועות.

בעולם המושגים של הרפואה המערבית אדם המאובחן כסובל מכאב גב מכל סוג שהוא: פריצת דיסק, סיאטיקה, מתח שרירי וכיו"ב, המיקוד הטיפולי והבלעדי לעולם יהיה בגב ואז הטיפולים יהיו: מטיפול שמרני הכולל: מנוחה, משככי כאבים לסוגיהם, זריקות קורטיזון, זריקות אפידרורליות ופיזיותרפיה ועד טיפול כירורגי. הטיפול המערבי אינו לוקח בחשבון את הסיבה לבעיית הגב. ברפואה הסינית מתייחסים לכאב גב ככאב שנובע מחולשה באיזור.

כאב גב על פי הרפואה הסינית

female doctor looking at x-ray of spina, backboneכדי להסביר כיצד מתייחסת הרפואה הסינית לכאבי גב יש להבין מעט מושגי יסוד השאובים מן המודל התיאורטי שעומד בבסיסה של הרפואה הסינית.

שני המושגים הבסיסיים ביותר של הרפואה הסינית הם היין והיאנג שהם שני כוחות מנוגדים שנמצאים כל העת במערכת יחסים של איזון דינאמי ביניהם. כאשר הם יוצאים מאיזון הפרט סובל מבעיות בריאותיות – נפשיות בדרגות חומרה שונות. שני הכוחות האלו נמצאים בכל מקום ביקום, בטבע, בחי וכמובן בגוף האדם. היין מייצג את כל החומרים המזינים והקרירים ובין השאר יש לו קשר לייצור הדם. ואילו היאנג מייצג תנועה ותפקוד וקשור לצ'י (אנרגיה). יין אינו יכול להתקיים בלי יאנג ויאנג אינו יכול להתקיים בלי יין. הצ'י (שהוא יותר יאנגי באופיו) זקוק לדם כדי שיזין אותו ואילו הדם זקוק לצ'י כדי שיניע אותו.

בגוף זורמת מערכת של ערוצי אנרגיה (=מרידיאנים) שמכילה את הצ'י, אנרגיית החיים. זוהי מערכת אנרגטית . בנוסף לכמות הצ'י חשוב גם שזרימתו בגוף תהיה חופשית וללא הפרעה. כך גם זרימתו של הדם.כאשר יש הפרעה לזרימה נוצר מצב של תקיעות (סטגנציה). סטגנציה גורמת לכאב. יש אפילו אמירה ידועה ברפואה הסינית: "tong zhe bu tong

-bu tong zhe tong " משמעותו של המשפט, כאשר יש כאב – יש סטגנציה, כאשר יש סטגנציה- יש כאב. בהקשר לגב, משמעות האמירה היא כי אם יש בעיה של זרימה לא תקינה באיזור הגב, יופיע כאב. חישבו על זרימה של נחל בערוץ, אם תהיה חסימה של הערוץ מסיבה כלשהי הזרימה החופשית של הנחל תופרע, יופיע שינוי זרמים, מערבולות, המים יעלו לכיון הגדה וכו'. כך גם בגופנו. בדיקור המטרה היא לסדר שוב את הזרימה התקינה של הנחל, במקרה שלנו הצ'י שזורם במרידיאנים והדם בכליו.

כיצד נגרמת סטגנציה של צ'י ודם בגוף?

א. חדירה של רוח/ קור/ לחות או חום פוגעת באיזור הגב וגורמת לכאב. במקרה שהמערכת החיסונית שלנו אינה חזקה דיה , הנקבוביות אינן נסגרות כיאות ומאפשרות חדירה של פתוגן לשכבת הצ'י המגן, שכבת ה- wei qi.
ב. מצב של טראומה (פגיעה) באיזור (עבודה פיזית מאומצת, תאונה וכו').
ג. מצבי חוסר וחולשה:
חולשת צ'י של הכליות ו/או חוסר דם . החולשה תפגע בתנועה אנרגטית יעילה באיזור.
הצ'י הבסיסי ביותר והראשוני ביותר שלנו על פי התיאוריה הסינית נובע מן הכליות. כל אחד מאיתנו נולד עם כמות מסויימת של צ'י מולד. כמות הצ'י המולד תלויה במצבם הבריאותי והנפשי של הורינו ברגע ההפריה, בתקינותו של ההיריון, במספר האחים שנולדו לפנינו וצפיפות הלידות של אמנו עד להריון שבו נשאה אותנו. הצ'י המולד הזה מתבזבז במהלך החיים. אורח חיים בעייתי: מתח, הרגלי שתיית אלכוהול, סמים , מזון לא מתאים, חוסר מנוחה מספקת, כל אלה פוגעים בצ'י המולד שלנו. כמובן שקיימת גם החלשות טבעית שלהן עם העלייה בגיל. הסינים טוענים כי איבוד זרע אצל גברים (מכאן נולדה הטנטרה….למי שמכיר) והריונות ולידות אצל נשים גם הם מכלים את הצ'י המולד.

הגב התחתון מהווה את משכן הכליות ומכאן ניתן להבין כי כאשר הכליות נחלשות מבחינה אנרגטית, בריאות הגב שלנו מושפעת מחולשתן באופן ישיר.

הרפואה הסינית מטפלת בכאבי גב לאחר אבחון המטופל בכלים שלה. המטפל יאבחן את המטופל על ידי בדיקת הדופק שלו (שמצביע בברור על המצב האנרגטי של האיברים, מהן נקודות החולשה ומהן נקודות החוזק ), אבחנת לשון, אבחנת גוף ותשאול מדוקדק למצבו הבריאותי- נפשי של המטופל. רק לאחר שהמטפל יבחן את כל אלו הוא יקבע מהי האבחנה המדוייקת למצבו של המטופל ויקבע איסטרטגיה טיפולית מתאימה.

אמצעי הטיפול של הרפואה הסינית הם דיקור, צמחים, כוסות רוח , טווינא ושיטות נוספות. הרפואה הסינית נחשבת לבעלת יעילות טיפולית גבוהה ביותר בהקלה וטיפול בכאבי גב אקוטיים וכרוניים. הטיפול מסייע לקצר את משך ההתקף ולהקטין את רמת הכאב. הטיפול ברפואה הסינית אינו מלווה בתופעות לוואי וניתן להשתמש בשיטת טיפול זו לבני כל הגילאים ומטפלים מיומנים שהתמחו בגניקולוגיה יכולים אף לסייע לנשים בהריון הסובלות מכאבי גב.

במרפאה שלי ,בטיפול בכאבי גב אני משלבת טיפול בדיקור, מגע, ותרופות הומוטוקסיקולוגיות. השילוב מניב יעילות טיפולית גבוהה ביותר ומטופלי נהנים מהקלה בכאב ושיפור ניכר באיכות החיים.

לקביעת תור ולייעוץ טלפוני מלאו את הטופס ואחזור אליכם

מאמרים אחרונים

WhatsApp chat
Call Now Button