"אנמיה" – מה זה? כיצד היא מתבטאת? כיצד ניתן לטפל?

אלונה בת ה 24 הובאה למרפאה על ידי אמה.
אמה היא אמא מודאגת. בתה שהיתה צמחונית למעלה מעשור, החליטה לפני כשנה לעבור  לתזונה טבעונית  ומאז נראה כי חלה התדרדרות משמעותית במצבה הבריאותי.
אלונה איבדה רק קילו אחד ממשקל גופה, אבל פניה חיוורות, היא נראית תשושה, עיגולים שחורים תחת עיניה ומעבר לגלישה באינטרנט שדורשת ממנה רק להזיז מספר אצבעות, היא אינה עושה דבר כאשר היא חוזרת בכל יום מלימודיה באוניברסיטה.
שאלתי את אלונה על הרגלי האכילה שלה. אלונה מרבה לאכול פחמימות: לחם, עוגיות, חטיפים וכיו"ב. היא לא כל כך אוהבת דגנים, קטניות וירקות, ומאידך מסתייגת מאכילת מוצרים מן החי: בשר, דגים, עופות, ביצים ומוצרי חלב.
אלונה סיפרה כי היא סובלת מסחרחורות, נרדמת בקלות אך מתעוררת פעמים רבות במהלך הלילה, עצירות קשה, עייפות רבה, נימולים בידיים וברגליים ובאמת אין לה כוח לעשות מעבר למה שהיא חייבת.
מתברר שהמחזור של אלונה שאף פעם לא היה ממש סדיר, פשוט לא מופיע כבר חצי שנה. הרופא הציע ליטול גלולות אבל אמה של אלונה חוששת שהבעיה עמוקה יותר.
אמה של אלונה דאגה מבעוד מועד לבדיקות דם עבור בתה.
באופן לא מפתיע – המוגלובין – 10
B 12 – 180.
ללא ספק אנמיה !!!

ָָָָָָָָָ*******

חסר דם על פי הרפואה הסינית מקביל לעיתים לאנמיה על פי הרפואה המערבית. לפיכך מומלץ בהחלט לערוך בדיקות דם. מומלץ לבדוק: ספירת דם (רמה של המוגלובין) ,רמות ויטמין B12 , חומצה פולית , ברזל ,מחסני ברזל (פריטין) – חסר באחד או ביותר מן המדדים שנזכרו מחייב טיפול .ניתן לנסות ולטפל באמצעות תזונה.
במאמר מובאות המלצות תזונה לטיפול במצב.
מבחינה מערבית חשיבותו של הברזל רבה ביותר. הברזל מהווה חלק מן החלבון "המוגלובין"- המצוי בכדוריות הדם האדומות.
ההמוגלובין נקשר לחמצן ומוביל אותו בדם, לכל תאי הגוף.
בכדוריות האדומות מצוי מאגר הברזל הגדול ביותר בגוף. קיימים גם מאגרים נוספים: בכבד, בחלבון (פריטין), בטחול, במוח העצם ובחלבון בדם (טרנספרין).

חומצה פולית – החומצה הפולית היא בעלת תפקיד מרכזי בייצור חומצות גרעין (DNA+ RNA) וגם בייצור חלבונים ותאי דם אדומים. החומצה הפולית מונעת רמות גבוהות של הומוציסטאין בדם (קשור למחלות לב) ויש לה תפקיד חשוב גם באיזון מצבים נפשיים. מחסור בחומצה פולית אצל נשים הרות עלול לגרום למצב של ספינה ביפידה בעובר – מום מולד.

ויטמין B12 פועל באופן סינרגיסטי יחד עם חומצה פולית ביצירת תאי דם אדומים. זהו ויטמין חיוני ביותר לתפקוד תקין של מערכת העצבים.

ספיגתו בדם מתבצעת באמצעות גורם פנימי המתחבר אל הויטמין ונושא אותו מן המעי הדק שם הוא נספג, אל זרם הדם. אנשים שבגופם חסר הגורם הפנימי, אינם מצליחים לספוג את ה- B12 ומפתחים כתוצאה סימני חסר. אנשים אלו חייבים לקבל את הויטמין בצורת תוסף. התוספים התת לשוניים של חברות הויטמינים הגדולות נחשבים לבעלי יכולת ספיגה מצויינת.

הויטמין מצוי במזונות מן החי בלבד. אנשים הניזונים מתזונה טבעונית או צמחונית ללא כל מזון מן החי, חייבים לצרוך את הויטמין בצורת תוסף.

Woman with vertigo. Young patient suffering from dizzinessסימנים וסימפטומים למצבי אנמיה: סחרחורות, הירדמות ונימול בגפיים, קושי בהרדמות, ראיה מטושטשת או נקודה צפה בשדה הראיה, וסת דלה או העדר דם בווסת, פנים חיוורות, שפתיים חיוורות, חולשת שרירים, התכווצות ועיוות שרירים, ציפורניים שבירות, חלשות ומתפצלות, נטיה לסבול מתחושת קור, עור יבש, עצירות, חוסר אנרגיה נפשית, בעיות שינה (או שינה מאוד כבדה).

****

תשאלתי את אלונה ואת אמה לגבי הרגלי האכילה שלה. אריאלה היא סוג דם O שעל פי גישת סוג הדם אמורים לצרוך בשר בכל יום.

מכיוון שאלונה היא טבעונית (כמוני) התאמתי לה תזונה מתאימה שתסייע לה להתחזק, בלי בשר, אבל בכל זאת תזונה עתירת ברזל וחלבונים.

אלונה הסכימה לנסות.

*****

קיים קשר בין חסר דם לאכילה מוגזמת/ לא מתאימה. הסובלים מחסר דם חשים מעין "נפילות אנרגיה" ונוטים לפרש זאת כ"רעב" או כצורך של הגוף בקלוריות. כך קורה שמחסור במרכיבים חיוניים (חסר דם) מוביל לאכילה מופרזת. במקרים רבים אכילה זו נוטה לכיוון המתוקים מאחר שהסוכר מספק אנרגיה זמינה ומיידית. במקרים אחרים צורכים גם קפאין המקנה תחושת מרץ.

איך להתכונן להריון 6מזונות מחזקי דם:

  1. מזונות בשריים (עוף ובקר) הם העשירים ביותר בברזל וב- B12 . דווקא אכילת מנות קטנות מדי יום תאפשר ספיגה טובה יותר של מרכיבי הדם מתוך הבשר – לעומת מנה גדולה X3 פעמים בשבוע. בשר מוכשר (שעבר הוצאה של הדם על ידי שימוש בכמויות גדולות של מלח) מכיל פחות ברזל ו-B12. כבד- הוא המקור העשיר ביותר לברזל ו- B12 , אך הוא איבר מזוהם ביותר- לכן רצוי לצרוך כבד אורגני.
  2. דגים – על פי הרפואה הסינית הם מחזקי דם – אבל חשוב לזכור שכמות הברזל וה- B12 בהם הרבה יותר נמוכה בהשוואה לבשר.
  3. מוצרי חלב וביצים – מכילים B12. מובן שרצוי לצרוך מוצרי חלב צאן המכילים עד 5% שומן. אלה קלים יותר לעיכול ולכן ספיגת הויטמינים מהם טובה יותר.
  4. מזונות צמחיים עשירים בברזל- פולי סויה, שעועית, אפונה, שיבולת שועל, פירות מיובשים, שקדים, טחינה משומשום מלא, רימונים, גרעיני חמניות (לא קלויים), כרשה ואצות.
  5. מזונות עשירים בחומצה פולית: אצות (סושי), נבטים, מזונות עליים ירוקים, דגנים מלאים, כבד, קטניות למיניהן, אגוזים.
  6. מזונות ירוקים נחשבים למחזקי דם על פי הרפואה הסינית. הם עשירים בכלורופיל, הנחשב לאחד החומרים המחזקים ביותר. מזונות ירוקים מכילים גם ברזל ומנגן.
  7. פירות וירקות אדומים – עגבניות, פירות יער, רימונים, סלק, אבטיח, פומלית אדומה, אשכולית אדומה, צנון, צנונית, פלפל אדום.
  8. פירות וירקות כתומים.
  9. דבש מלכות ופולן (לבדוק שאינו מהווה גורם אלרגני). מי שאלרגי לפולן יכול לצרוך מזון מלכות ללא פולן.
  10. כדאי לצרוך ממזונות העל הירוקים: עשב שעורה, משקה כלורופיל וכו' מחברה אמינה אלו נספגים היטב ונחשבים למחזקי דם.

חשוב לאכול מזונות מלאים. ספיגת מרכיבי המזון ממזונות אלה טובה יותר.

****

סוג דם - בריאות גופנפשהתאמתי לאלונה תזונה מדויקת ומתאימה:
שילוב של תזונה על פי סוג דם ודגשים מעולם הרפואה הסינית.
התאמתי לה גם תוספים מתאימים על מנת שתתחיל להתחזק פיזית ורגשית.
וטיפלתי בה באמצעות דיקור על מנת לחזק את מערכת העיכול, את הספיגה ואת זרימת הצ'י בגופה.
כבר אחרי יומיים אלונה התקשרה להודות לי:

מיכל תקשיבי לי… לא ייאמן, פתאום עכשיו אני מבינה באיזה בור הייתי". בשני הלילות האלה סופסוף ישנתי כמו שצריך. בבוקר היה לי הרבה יותר קל להתעורר וכך גם בהמשך היום. היה לי מרץ. משהו שלא היה לי כבר מזמן. היה לי אפילו כוח להכין את המתכונים שנתת לי. תודה לך!"

אחרי חודשיים אלונה קיבלה ווסת שהתגלתה כסדירה בשלושת החודשים העוקבים.

אז אם אתם או היקרים לכם חלשים, תשושים, אולי אפילו יודעים שיש לכם אנמיה – אשמח להנחות, לטפל ולעזור.
שלכם מיכל – 052-8728526

לקביעת תור ולייעוץ טלפוני מלאו את הטופס ואחזור אליכם

מאמרים אחרונים

WhatsApp chat
Call Now Button