שלח לי שקט – על הטיפול בהפרעות קשב וריכוז

הוא נכנס לאוטו ופתאום הוא מכה עם היד על המצח.  פותח את הדלת, יוצא, ומתחיל לחזור לכיוון הבית. כן גם היום הוא שכח לקחת משהו. בדיוק כמו אתמול ושלשום וכנראה גם מחר.
מחפש את המפתחות. אבל אותם הוא שכח דווקא באוטו אז עכשיו הוא שוב חוזר לשם ונדמה שזה לא יגמר לעולם.
חצי שעה מאוחר יותר, (כמובן שהוא אחר) יושב בשורה הראשונה אבל המילים פשוט עוברות מעליו ולא מתחברות לו. הוא מתחיל לזוז בכיסא באי שקט. מפריע כמובן לכל מי שנמצא בסביבה. יש עוד לפחות עשרים דקות עד להפסקה וזה נראה לו קשה מנשוא. אז הוא קם ונעמד.
כן, החיים עם הפרעות קשב וריכוז הם לא פיקניק – לא לאלו שלוקים בה ולא לאלו שחיים איתם ונמצאים בסביבתם – הורים, בני זוג, מורים, מנהלים, לקוחות וקולגות. בשנים האחרונות נדמה שכמעט כל ילד שני מאובחן או לפחות נחשד כלוקה בה.

מהן הפרעות קשב וריכוז?

הפרעות קשב וריכוז - ילד מנסה ללמודהפרעות קשב וריכוז הינן הפרעות עצביות התפתחותיות. הן יכולות להתבטא במגוון רחב של סימפטומים החל מחוסר הקשבה, "ריחוף", פיזור דעת ושכחנות, אי שקט וחוסר מנוחה, אי שימת לב לפרטים, קשיי תכנון וארגון, סף תסכול נמוך ואי יכולת לדחות סיפוקים, חוסר יכולת להתמיד במשימות חד גוניות, אימפולסיביות, שינויים קיצוניים ותכופים במצב רוח, פזיזות ועוד.
במקרים רבים הפרעות קשב וריכוז מתבטאות בהישגים לימודיים הנמוכים ביחס לפוטנציאל, למצוקות רגשיות ולקשיי התנהגות בסיטואציות חברתיות מסוימות. ההפרעות יכולות לכלול מרכיבים של היפראקטיביות ADHD ובמקרים רבים מקורם גנטי.
כיום כ-7% -10% מהילדים וכ- 4% מהמבוגרים מאובחנים כבעלי הפרעות קשב וריכוז. האבחון נערך בידי פסיכיאטר או נוירולוג באמצעות מספר כלים ובהם שאלון, בדיקה קלינית ובדיקות עזר נוספות.

כיצד ניתן לטפל ולהקל על הפרעות קשב וריכוז?

ניתן להקל מאוד על הסימפטומים ולשנות את איכות חייו של המטופל ללא היכר.
הרפואה המערבית הקונבנציונלית מציעה שני כיווני טיפול עיקריים אשר פעמים רבות ניתנים במשולב:

  • טיפול תרופתי – באמצעות תרופות כדוגמת ריטלין, אדרל קונצרטה ועוד.
  • טיפול רגשי / התנהגותי.

לעומתה, הרפואה הסינית, אינה מסתפקת רק בהקלה על תסמיני המחלה. היא מחפשת בראש ובראשונה את המקור ברובד העמוק יותר, ובהמשך לכך  – מתאימה טיפול הפועל להשבת האיזון למערכות שנפגעו בגוף ובנפש.

ומה לגבי השימוש בריטלין?

הפרעות קשב וריכוז - ריטליןהורים רבים נרתעים מהשימוש בריטלין, זאת עקב פרסומים שונים על מחקרים המעידים על סכנות בנטילה ממושכת, פגיעה בתיאבון של הילד בשעות ההשפעה ואי לכך לעיתים גם השפעה על הגדילה גם לטווח הארוך. יש הטוענים כי הילד הופך לסוג של "זומבי" בעת הנטילה וגם הילדים עצמם אינם ששים תמיד ליטול תרופה כזו שגורמת להם לתופעות לוואי רבות וביניהן: כאבי בטן, תחושה לא נעימה רגשית ועוד.

עפ"י הרפואה הסינית ישנן מספר סיבות להיווצרות הפרעות קשב וריכוז ובהן עודף ליחה, עודף חום ולחות, חוסר דם ועוד. הריטלין יוצר חום ורוח המסייעים בשחרור הליחה ולכן הוא יכול לעזור מאוד בהקלה על תופעות הקשב והריכוז במקרים מסויימים. במקרים אחרים, הוא עלול דווקא לגרום להחמרת הסימפטומים.

כמטפלת הוליסטית אני מאמינה בקשרי הגומלין החזקים שבין הגוף והנפש ובפרט בהפרעת קשב וריכוז. לכן גם אם מקורה של ההפרעה הוא אורגני, היא תמיד תשפיע על התפקוד הרגשי והנפשי. לכן, בעת הטיפול בהפרעות קשב וריכוז, אני משתמשת במגוון כלים ושיטות. אלו נותנים מענה הן לחוסר האיזון הגופני והן לשחרור מועקות וחסמים בתחום הרגשי.

סיפורי מקרה: גיא כבר הולך לחברים אחרי הצהריים

הפרעות קשב וריכוז - ילד בעונש

גיא, ילד פעלתן בן 6 הלומד בגן חובה הגיע אלי עם הוריו בעקבות תלונות של הגננת על כי הוא מכה ילדים אחרים. ההורים סיפרו שלגיא יש קושי לשבת במקום לאורך זמן במפגשים הקבוצתיים בגן, וכי הורים אחרים נמנעים מלהזמין אותו לביתם בשל התנהגותו האלימה. כמו כן הגננת ציינה באוזני ההורים שיתכן ובעתיד הדבר יפגע גם ביכולתו הלימודית.
היות ומדובר בילד צעיר האבחון המקיף כלל גם שיחה עם הוריו שבה עלה כי במהלך ההיריון האם חוותה טראומה. זה קרה בתקופה בה, לפי הרפואה הסינית, מתפתח אלמנט העץ, הקשור למתחים ולכעסים שאנו חשים. בהמשך לכך עשיתי עבודת איזון הגוף והנפש עם האם, ולילד התאמתי תרופה הומאופתית והמלצתי על שינוי תזונתי. כמו כן ערכתי לו דיקור מחט אחת לאיזון המרידיאן (נתיב האנרגיה בגוף).

לשמחתנו התוצאות הגיעו במהירות:
כבר אחרי 2 טיפולים ניתן היה לראות שינוי ממש חד ומשמעותי בהתנהגותו של גיא. הוא הפך לרגוע ושלו יותר, הצליח לשבת ולהתרכז זמן ממושך יותר ואף החל לשחק באופן הדדי עם חבריו לגן.
המשכתי ללוות את גיא במשך מספר שבועות נוספים, בהם סיפרו לי ההורים כי הוא כבר מארח ומתארח אצל חברים ושהביקורים עוברים בשלום וללא מריבות ומתחים.

סיפורי מקרה: רוית למדה להכיר את עצמה מחדש

רוית, סטודנטית בת 21, אובחנה בצעירותה כבעלת הפרעת קשב וריכוז. לאחר שבמהלך 3 שבועות הייתה מעורבת בשתי תאונות דרכים בעקבות "רחפנותה", החליטה שהיא חייבת לטפל במצב ומיד. ערכתי לרוית אבחון מעמיק והתאמתי לה תוכנית טיפולים. התוכנית כללה דיקור לצד מספר כלי גוף ונפש ובהם פרחי באך, דמיון מודרך וגם אבחון וטיפול באייפק.
לאחר מספר פגישות שבועיות רוית כתבה לי :

התחלתי להרגיש הרבה יותר מקורקעת, יציבה, סבלנית ומפוקסת ולמדתי התנהגויות אחרות שהפכו עבורי מאז להרגלים חדשים. אני מרגישה שהכרתי את עצמי מחדש.

הפרעות קשב וריכוז - ילדה לומדת

במשך השנים טיפלתי בילדים ומבוגרים שסבלו מסימפטומים שונים של הפרעות קשב וריכוז בדרגות חומרה שונות. הטיפול האלטרנטיבי המותאם אישית יכול לתת מענה מדויק לתמונת ההפרעה הספיציפית של כל מטופל – הן כטיפול יחיד והן כטיפול משלים המשולב עם טיפול מערבי קונבנציונלי.
אז אם אתם עצמכם או הילד שלכם סובלים מהפרעת קשב וריכוז הפוגעת באיכות חייכם ואפילו אם כבר ניסיתם שיטות כאלו ואחרות ויש לכם תחושה של מיצוי או אפילו ייאוש יש לי הרבה מאוד פתרונות שאוכל להציע לכם. אני בטוחה שביחד נמצא את הדרך להכניס לחייכם רגיעה, יציבות ובטחון.
לפרטים ולתיאום פגישת היכרות השאירו פרטים למטה!

לקביעת תור ולייעוץ טלפוני מלאו את הטופס ואחזור אליכם

מאמרים אחרונים

WhatsApp chat
Call Now Button