טיפול בפרחי באך

close-up of bachflower remedy bottles isolated on white

תוכן עניינים

close-up of bachflower remedy bottles isolated on whiteד"ר אדוארד באך, רופא אנגלי שחי בין השנים 1936-1886 הוכשר כרופא והתמחה בפתולוגיה, בקטריולוגיה, אימונולוגיה והומיאופתיה. ככל שד"ר באך צבר ניסיון רב יותר כרופא וכחוקר, הוא השתכנע שהמחלה היא ביטוי לחוסר איזון פנימי. ד"ר באך סבר שמקורה של מחלה הוא ברובד הנפשי-רוחני: תפיסה לא נכונה של האדם את עצמו ואת תפקידו בחיים. מחלה מתבטאת קודם בנפש ואחר-כך בגוף. מצבים נפשיים שמבטאים הפרה של האיזון הפנימי: חרדה, עצב, חוסר בטחון, דאגה, וכיו"ב. תהליך ריפוי חיובי יצור אצל המטופל כוחות נפש חיוביים, שיאזנו ויתקנו את כובדן והשפעתן של התחושות הקשות. בעקבות שינוי זה עשוי גם המצב הגופני להשתפר.

"מחלה היא בעיקרה תוצאה של קונפליקט בין הרוח לנפש, ואי אפשר למגר אותה אלא על ידי מאמץ רוחני ונפשי. מאמצים כאלו, אם הם נעשים בצורה נכונה ומתוך הבנה… יכולים לרפא ולמנוע מחלה על ידי סילוק הגורמים הבסיסיים שהם הסיבה העיקרית להופעתה…"

נקודת המוצא לריפוי בתמציות פרחי באך היא הבנה מעמיקה של האופי והאישיות של המטופל, דרכו המיוחדת להתמודדות עם קשיים, מצוקות ורגשות שמעיקים עליו.

את תרופות הפרחים גילה באך במהלכן של שש שנים אינטנסיביות שבהן הקדיש את כל זמנו למחקר ולטיפול (1930-1936). באך גילה 38 תמציות פרחים. התמצית של כל פרח נותנת תשובה לקו אופי, או הלך נפש מסוים.

כל פרח מיועד לתת תשובה בשתי רמות שונות:
1. למצב רוח זמני
2. לקו אופי, או קו אישיות בסיסי, המאפיין את האדם לאורך שנים.

ד"ר באך התכוון להציע שיטה טיפולית פשוטה ונגישה שבאמצעותה יוכל כל אדם לטפל בעצמו על ידי זיהוי מדויק של המצוקות הנפשיות שמעיקות עליו, והתאמת פרחים למצוקה זו.

באופן מעשי, מאוד מורכב לאנשים להתבונן בעצמם בצורה ישירה ומפוכחת, לדייק באבחנה ולתת לעצמם טיפול מתאים. לכן, מרבית האנשים בכל זאת פונים למטפל על מנת לקבל טיפול מדויק, ולהתקדם בדרכם לריפוי ממצוקותיהם.

השימוש בתמציות הפרחים אינו סותר כל צורת טיפול אחרת. אני נוהגת לשלב את הטיפול בפרחי הבאך בשיטות נוספות: דיקור, צמחי מרפא, פורמולות הומו טוקסיקולוגיות, דמיון מודרך ועוד… כל זאת כמובן בהתאמה מדוייקת לצרכיו של המטופל.

בתמציות פרחי באך אני משתמשת במגוון צורות שימוש:

– מכינה למטופל בקבוקון טיפולי לנטילה בטיפות דרך הפה (מתן פומי, אוראלי)
– דיקור במחט טבולה בתמצית פרחי באך בנקודת דיקור משמעותית מבחינת החיבור בין השפעת הגופנפש שלה לבין בעייתו של המטופל.
– מריחת תמצית פרחי באך על גופו של המטופל באיזור הדואב ו/או בנקודה משמעותית מבחינת גופנפש.
– הכנת בקבוקון טיפולי עבור המטופל למריחה חיצונית בבית.
ניסיוני הקליני המחיש לי עד כמה מלא תוכן הוא המושג השחוק לכאורה- "גופנפש" !!! הדגש הגדול שלי כיום בטיפול הינו בהסתכלות לתוך האדם שמולי. לראות מה בעצם הביא אותו אלי? מי הוא העומד מולי? מהן מצוקותיו? ייסוריו? אורח חייו? טרדותיו? צרותיו? מה משמח אותו? מה הוא אוהב לעשות? מתי טוב לו? האם טוב לו? האם הוא חושש ממשהו? האם הוא אדם שלם? האם הוא חי חיים שלמים? האם יש משהו בחייו שמתסכל אותו?

דוגמאות קליניות:

מטופלת שסבלה מכאבי מאוד חריפים באיזור הוואגינה, מבוא העריה (וולו ודיניה), קשר מיני בעייתי על רקע ילדות קשה מאוד. מעולם לא שיתפה את בן זוגה במצוקותיה ואי הנחת שלה מתכיפותם הרבה של יחסי המין ביניהם. עם הזמן התפתחו כאבים בלתי נסבלים באיזור הווגינאלי שלא אפשרו לה כלל לקיים יחסי מין.
מטופלת שניסתה להרות במשך שנה שלמה, ללא הצלחה, היא כלל לא האמינה שזה יכול לקרות. היא בכלל לא הייתה בטוחה שהיא מעוניינת בהריון. היא חששה לקריירה שלה שעלולה להיגדע בעקבות ההיריון.

צרבת שטופלה אצל המטופל ונעלמה לגמרי, חזרה והופיעה בשנית וזאת לא בגלל תזונה וקונסטיטוציה של המטופל, אלא שהבעיה של הצרבת חזרה והרימה ראש בגלל השינוי האישי שחל בחייו: תינוק בן שלושה שבועות שנולד. מצד אחד אושר גדול ומצד שני הר של אחריות ומתח.

מטופלת שניסתה להרות במשך כחצי שנה והרגישה שזה פשוט לא הולך…. מסתבר שהיא לחוצה מאוד. ההיריון והלידה הקודמים הסתבכו וכעת היא הייתה מלאת חששות מן העתיד לבוא.

המטופלת הצעירה שלי בשנות העשרים לחייה שפנתה אלי לפני מספר חודשים בגלל כאבי בטן עזים ובלתי נסבלים שממש ליוו את חייה בשנים האחרונות כפסקול אינסופי של מוסיקת רקע בלתי נסבלת (הרופאים אמרו לה שהיא "מדמיינת") והצלחתי לסייע לה להפטר מן הכאב. כעת היא שבה עם כאב שהגדירה אותו כ"שונה". מסתבר שהכאב החדש נולד בעקבות בן זוג לשעבר שנישא וכעת נולד לו תינוק חדש.

מטופלת שהגיעה אלי בשבוע 41 להריונה בגלל שלא התפתחו צירי לידה אפקטיביים והיה צורך לסייע לה בהשראת צירים אפקטיביים. ברור קינסיולוגי שערכתי לה העלה כי היא חוששת מן הלידה ולגבי בעיות אפשריות של העובר. כבר לאחר הטיפול החלו צירים אפקטיביים והמטופלת ילדה בלידה קלה וטבעית.

מטופל שמאז החל שיפוץ בביתו הכרוך במתח רב בגלל שכנים שמתלוננים, לחץ הרשויות החל לסבול מכאבים בזרועו הימנית שהתגלו ככאבים ממקור רגשי לגמרי.

מטופל שסבל מדלקת קשה שלוותה בכאבים משביתים, באיזור הגב התחתון. הדלקת חזרה שוב ושוב, טופל בעבר במינון מאוד גבוה של סטרואידים בהזרקה. ללא הועיל. באבחון שערכתי הסתבר כי יש קשר בין הדלקת והכאב של המטופל לבין אי שביעות רצונו ממקום עבודתו.

כל המטופלים הללו ורבים נוספים טופלו בגישה המשולבת שבה אני משתמשת בקליניקה. בכל המקרים הללו שילבתי בטיפול גם את הכלי הנפלא של תמציות הפרחים של ד"ר באך.

כמטפלת וכאדם בחרתי להיות תלמידה נצחית.רכשתי (ואני עדיין רוכשת…) כלים רבים: רפואה סינית, דיקור, צמחי מרפא, הומו טוקסיקולוגיה, אנתרופוסופיה, אייפק, קינסיולוגיה, פרחי באך, תטא הילינג ועוד…

במרפאה שלי אני עושה סינתיזה בין כל הכלים הללו, על מנת לראות את המטופל שלי דרך עדשות רבות וחדות ככל האפשר וכמובן על מנת להעניק את הטיפול המדויק, המתאים והיעיל ביותר שישחרר את המטופל שלי מכאביו הפיזיים והנפשיים.

מדריך לתרופות באך. סטפן בול. (1998) אור-עם.
פרחי באך ותרופותיהם צ'נסלור,פ. (1971, הוצאה שניה 1990). אור-עם.
רפא את עצמך באך,א. (1931) תרגום: פרידלנדר א.(2009) הוצאה עצמית.
שנים-עשר המרפאים ופרחי מרפא נוספים באך,א. תרגום: סמדר אשד. הוצאה עצמית.
Bach Flower Remedies for Women.Howard.J.D. (2005). Random Houuse. London
Floral Acupuncture. Craydon,D, Bellows, W.(2005). Crossing Press. Berkley.
Growing Up with Bach Flower Remedies. Howard,J.(2010).Daniel. London.
New Bach Flower Body Maps. Kramer, D,(1996) Healing Arts Press. Vermont.
New Bach Flower Therapies. Kramer,D.(1989) Healing Arts Press. Vermont.
The Encyclopedia of Bach Flower Therapy. Scheffer, M (2001). Healing Arts Press. Vermont.

שתפו:

לקביעת תור ולייעוץ טלפוני מלאו את הטופס ואחזור אליכם

מאמרים אחרונים

phone icon
WhatsApp chat
Call Now Button